Adile Naşit’i Tanımak İster Misin?

adile naşit, adile naşit kimdir, adile naşiti tanımak

Birçok Türk sinemasında hep o tatlı gülüşüyle karşımıza çıktı Adile annemiz. Türk filmlerinin kısa boylu sevimli adile teyzesi, adile annesi oldu hep. Hiçbir zaman kötü bir rolde oynamadı, hep kendi hayatındaki gibi iyi karakterleri canlandırdı beyaz perde ve tiyatro oyunlarında. Zaten içinin güzelliği yüzüne vuran, dünyalar güzel değil ama gönlümüzde içinin güzelliğiyle taht kuran sevdiğimiz bir oyuncuydu o.adile naşit, adile naşit kimdir, adile naşiti tanımak

Tiyatrocu bir aileden gelmesi onun belki de oyunculuğa heves etmesindeki en büyük etkendi. İyi ki de oyunculuğa heves etmişti ve yer almıştı unutulmayan yapımlarda. Yoldan geçen herhangi bir kişiyi çevirsek ve desek ki “Hababam Sınıfı” hademesi Hafize Ana’yı tanır mısın, evet tanıyorum der. Aynı Adile Naşit gibi unutulmaz bu film serisini gencinden yaşlısına herkes zaten biliyor ve umuyorum ki yeni nesillere de aktaracaklardır.

Kibar Feyzo filminde Kemal Sunal ile birlikte Sakine Ana’ya, Neşeli Günler filmindeyse Turşucu Saadet olarak çıktı karşımıza. Henüz 14 yaşındayken İstanbul Şehir Tiyatroları’nın çocuk tiyatrosunda yer aldı. 17 yaşına geldiğindeyse ilk defa Yara isimli filmde yer aldı ve beyaz perdeye ilk adımını atmıştı artık. 18 yaşına geldiğinde Vahi Öz ve Aziz Basmacı ile birlikte bir tiyatro gurubu kurdular. 1976 yalında düzenlenen Altın Portakal Film Festival’inde İşte hayat filminde üstlendiği rol ile “en iyi kadın oyuncu” ödülünü aldı. Bu ödül ilk defa star olmayan bir oyuncuya, bir başrol oyuncusuna veriliyordu. Adile Naşit diyorsanız Münir Özkul’u anmadan edemezsiniz. Çünkü bu ikili uzun bir süre birlikte anıldı ve çok iyi eserlerde birlikte rol aldılar. Adile Naşit anne Münir Özkul hep iyi bir babaydı. Onlar bizim de artık manevi anne babamız olmuşlardı. Yıl 1981 olduğunda bu defa Adile anne artık Adile Teyze olmuş ve kuzucuklarım dediği çocuklara televizyondan masallar anlatır olmuştur. 1987 yılında işte o acı haber geldi, artık Adile annemiz, Adile teyzemiz hayatta yoktu. 1987 yılında aramızdan ahirete göç etmişti usta oyuncu. Hala ne zaman filmini izlese birçok kişinin gözü dolar ve sevgiyle, rahmetle anar Adile teyzemizi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*