Akrep Türleri Nelerdir?

akrep türleri neler, akrep türleri, kaç tür akrep var

Siyah akrep(Euscorpiusmingrelicus)

Yaşam Bölgeleri: Siyah Akrepler dünya üzerinde Gürcistan, Suriye, Türkiye ile Doğu Avrupa’da Rusya ve İtalya ülkelerinde görülürler. Türkiye’de ise Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yayılım göstermektedirler.akrep türleri neler, akrep türleri, kaç tür akrep var

Biyolojik Yapıları: Siyah Akrepler koyu kahverengi renklerinde olurlar. Ortalama olarak 38 mm boylarına kadar ulaşabilirler. Biyolojik olarak diğer akrep türleriyle benzerlik gösterirler. Üreme dönemleri sonbahar mevsimidir ve bu mevsimde 25 ile 35 adet yavru doğurabilme özelliğine sahiptirler.

Yaşam Alanları: Genellikle harabe tarzındaki binaların içlerinde yaşarlar. Bunun yanı sıra nemli dağlık bölgelerde, yüksekliğin fazla olduğu alanlarda, yol kenarları boyunca uzanan taşlıkların alt kısımlarında kendilerine yuva edinirler.

Uzun Kuyruklu Akrep (Compsobuthus Matthiesseni)

Görülen Bölgeler: Uzun Kuyruklu Akrepler Dünya genelinde iran,Irak, Süriye ve Türkiye gibi dört sınırdaş ülkede görülmektedir.Ülkemizde ise doğruluğu tartışılır olmakla beraber  Kilis,Adıyaman,Malatya ve Elazığ gibi şehirlerimizde görülmüştür.

Biyolojik Yapısı: Uzun kuyruklu akrepler 35 mm ile 47 mm boyları bulunan akrep türleridir.Biyolojide kısa boylu akrepler olarakta bilinirler.Açık kahverengimsi  ve sarı renktedirler.Gözlerinin etrafı siyah pigmentlerle çevrilidir.Kuyruk kısımları vücut yapılarına göre daha kalındır.Tarak organları bulunduğu bilinmektedir ve bu organları dişide ve erkek  akreplerde farklılık göstermektedir.

Yaşam Alanları: Açık alanlarda taş altlarında yaşadıkları bilinmektedir.Eski kerpiç yapılarda sıklıklar görülmektedir.

Beslenme şekilleri: Diğer akreplerle benzerlik gösteren beslenme şekline sahip olan uzun kuyruklu akrepler;evlerde dolaşan ,görülen veya görülmeyen haşerelerle ve lavobo giderlerinin yan kısımlarında oluşan lavralarla beslenirler.

Sağlık Açısından Zararları: Tıbbi olarak önemleri bilinmemektedir.Geçmiş yıllarda uzun kuyruklu akrep sokmaları yüzünden zehirlenme ve ya ölümlere raslanmamıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*