Alerjik Astım ve Koruyucu Önlemler

alerjik astım nedenleri, alerjik astım tedavisi, alerjik astım neden olur

“Bronş” adı verilen hava yolu sistemi, soluduğumuzda akciğerlere aldığımız havayı verir. Bazı durumlarda, tahriş edici maddeler nedeniyle bronşlar aşırı derecede kasılır. Bu hava yolları daraldığında nefes almak ve nefes vermek zorlaşır. Nöbetler sırasında meydana gelen bronşiyal kasılmalara astım denir. Astım kronik bir bronş hastalığıdır.

Astımlı insanlar belirli koşullara daha duyarlıdır. Bu durumlar hırıltı ve öksürük gibi semptomlara neden olur. Özellikle yaygın bir çocukluk hastalığı olan astım, yetişkinlerin yaklaşık yüzde 5’ini ve çocukların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyerek sağlıklı yaşam düzeylerini düşürür.alerjik astım nedenleri, alerjik astım tedavisi, alerjik astım neden olur

Hangi Koşullar Astıma Neden Olur?

Astım gelişiminde bir dizi çevresel ve genetik faktör önemli rol oynamaktadır. Bu faktörler kronik hastalıkların veya astım ataklarının gelişmesine neden olur. Ailesinde astım öyküsü olan kişilerde diğerlerine göre daha yüksek risk faktörü vardır.

Öte yandan alerjik faktörlerin de astımda büyük rolü vardır. Bazı insanlar belirli maddelere karşı daha hassastır. Bu maddeler çiçek ve ev tozu, hayvan kılı, bazı böcek türleri vb. Bu böcekler nemli ortamlarda yaşar ve astıma önemli bir katkıda bulunur. Nem ayrıca astım için bir tetikleyicidir. Mevsimsel değişiklikler, özellikle soğuk hava astım atağını tetikleyebilir. Bazı kimyasallar solunum yollarını tahriş eder. Daha doğrusu bazı maddeler vücutta kimyasal reaksiyona neden olur. Kirli hava ve sigara dumanı ve parfüm gibi güçlü kokular astıma neden olur. Sağlıklı bir yaşam tarzının temel gereksinimlerinden biri olan egzersizi astım hastalarının yapması oldukça zordur. Bu, zaten mücadele ettikleri nefes almalarını zorlaştırır ve astım krizini tetikleyebilir.

Alerjik astıma neden olan durumlar

Alerjik astım, serbest havadaki alerjenler tarafından tetiklenebilir. Alerjenler, vücut tarafından salgılanan ve alerjik astıma neden olan “IgE” maddesinin aşırı üretimine neden olur. Vücuttaki aşırı IgE, akciğerlerdeki hava yollarını daraltabilen bir dizi reaksiyonu tetikleyebilir. Toz, polen, hayvan tüyü, nem/küf, güçlü kokular ve bazı gıdalar alerjik astımın en iyi bilinen nedenlerinden bazılarıdır. Bu tür alerjik astıma neden olabilecek maddelere dikkat edilmeli ve bu tür ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Pudra

Ev tozu, akar alerjenleri hemen hemen her evde bulunur. Hemen hemen tüm ev eşyalarında (halılar, döşemeli mobilyalar, perdeler, yastıklar, battaniyeler vb.) akar bulunur. Görünüşte zararsız olan bu küçük böcekler, astıma bağlı nefes darlığı ve şiddetli öksürme/hapşırma gibi rahatsız edici durumlara neden olur.

Polen

Ağaçlardan ve bitkilerden gelen polenler alerjik astıma neden olur. Özellikle ilkbaharda ortaya çıkan polen, ılıman iklimlerde tüm yıl boyunca havadadır. Bu yayılma dönemlerinde astım hastaları haftalar ve aylarca artan şikayetler yaşayabilir.

Hayvan Tüyü

Astım; idrar, dışkı, tükürük, saç veya hayvan kürkünden kaynaklanabilir. Onlarla sadece evinizdeki bir evcil hayvan yüzünden karşılaşmazsınız, ziyaret ettiğiniz yerlerde bir evcil hayvan varsa ya da evcil hayvan daha önce buralarda olmuşsa onlar da aynı etkiyi yapacaktır.

Nem / Küf

Küf hemen hemen her nemli ortamda ortaya çıkabilir. Evlerde ahşap zeminlerde, halılarda ve duvarlarda oluşabilen küf, havaya küçük sporlar salar. Bu görünmez sporlar alerjik astıma neden olabilir. Tuvalet, banyo gibi su ve buharla temas eden yerlerin düzenli olarak küften temizlenmesi gerekir.

Güçlü Koku

Temizlik ürünleri, kolonya ve parfüm gibi güçlü kokulu birçok maddenin kokusu astım semptomlarını tetikleyerek astım semptomlarına neden olabilir.

Gıda

Alerjik astım ataklarının çoğu gıda alerjilerinden kaynaklanır. Astıma neden olan en ünlü yiyecekler fındık, kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleridir. Ayrıca kişiden kişiye farklılık gösterebilen birçok gıda da alerjik astıma neden olabilir. Gıda alımına bağlı astım atakları çok ciddiye alınmalıdır; Bazı durumlarda, bu sonuçlara ve hatta ölüme yol açabilir. Hangi gıdalara alerjiniz olduğunu öğrenmek için alerji testi yaptırabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*