Anafilaktik reaksiyon nasıl gelişir, belirtileri nelerdir?

anaflaksi nedir, anaflaktik şok, anaflaksi ne demek

Alerjik reaksiyonlar, vücudun bir maddeye gösterdiği reaksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Örneğin bahar alerjilerine mevsim geçişlerinde ortaya çıkan polen veya çimen gibi bitkisel faktörler neden olur. Bu ve benzeri alerji türlerine göre dakikalar içinde daha hızlı ortaya çıkan anafilaksi, uygun müdahale yapılmazsa hızla yaşamı tehdit eden oranlara ilerleyebilir.anaflaksi nedir, anaflaktik şok, anaflaksi ne demek

Bu reaksiyona neden olabilecek alerjenler, solunum yoluyla (nefes alırken), sindirim sistemi yoluyla yutma, deri yoluyla veya doğrudan enjeksiyon yoluyla vücuda temas edebilir. Temas sonrası vücut en geç birkaç saniye veya dakika içinde tepki vermeye başlar. Hafif alerjilerde, birkaç saat boyunca belirgin bir belirti görünmeyebilir.

Anafilaktik yanıt genellikle maruziyetten kısa bir süre sonra başlar. Bu süre zarfında vücut, kan dolaşımına büyük miktarda kimyasal salgılar ve tepki verdiği bu maddeyle savaşır. Dolaşan kimyasallar bir dizi zincirleme reaksiyon başlatır ve anafilaksi semptomları ortaya çıkmaya başlar. Birçok belirti, anafilaksinin ilk belirtileri arasındadır:

Göğüs bölgesinde gerginlik veya rahatsızlık hissi

Dispne

Öksürük

Mide bulantısı ve kusma

İshal

Karın ağrısı

Yutma güçlüğü

Kaşıntı

Konuşurken dili karıştırmak

Baş dönmesi

Bu başlangıç   semptomları, anafilaksi ilerledikçe kötüleşebilir. Özellikle uygun tedavi almayan kişilerde ortaya çıkan ciddi belirtiler şu şekilde özetlenebilir:

Düşük kan basıncı

Zayıflık

Bilinç kaybı

Düzensiz kalp atış hızı

Kalp atış hızı ivmesi

Hırıltı

Hava yolu tıkanıklığı

Kaşıntılı deri döküntüleri

Özellikle yüz ve gözlerde olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen şiddetli şişlik.

Şok

Kalp durması (kalp durması)

Solunum durması (solunum fonksiyonunun kaybı)

Anafilaksinin erken tanınması ve uygun müdahale, hastaların bu korkutucu semptomları yaşamamaktan kaçınmaları için çok önemli konulardır.

Anafilaksi nasıl teşhis edilir?

Anafilaksi teşhisi klinik semptomlara dayanmaktadır, bu nedenle herhangi bir laboratuvar testine veya başka testlere gerek yoktur. Anafilaktik şok durumunda, ölüm genellikle alerjene maruz kaldıktan sonraki ilk saat içinde meydana gelir, bu nedenle erken teşhis ve müdahale hayati önem taşır.

Anafilaksi şüphesi ile acil servise gelen kişileri muayene ederken doktorlar, fizik muayene tekniklerini kullanarak hastaların akciğerlerini dinleyerek sıvı birikimine bağlı oluşan hırıltı sesini kontrol edebilirler. Aynı zamanda kişinin tıbbi geçmişi değerlendirilir ve hastanın semptomlara neden olabilecek alerjenlere karşı herhangi bir alerjik reaksiyon yaşayıp yaşamadığı sorulur.

Uygun bir teşhis ve müdahalenin ardından teşhis çeşitli tetkiklerle doğrulanabilir. Kandaki triptaz enzimi seviyesi, anafilaksiden yaklaşık 3 saat sonra yükselir. Bu nedenle, bu enzimin seviyesinin biyokimyasal testi, anafilaksi tanısının doğrulanmasında yararlı olabilir. Bundan sonraki süreçte çeşitli deri testleri ve kan testleri ile hastaların hangi alerjenlere duyarlı olduğunun araştırılması da anafilaksi tanısına yardımcı olur.

Anafilaksi nasıl tedavi edilir?

Alerjik reaksiyonlar tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir çünkü hızla anafilaksi veya anafilaktik şoka dönüşebilirler. Bu durumlarda hastanın hava yolu güvenlidir ve tedavi planlamasının ilk aşamasında sıvı desteği sağlanabilir. Bu aşama tamamlandığında, bu hastanın durumuna neden olabilecek faktörler hızlı bir şekilde değerlendirilir ve maruziyetin devam etmemesi sağlanır.

Anafilaksi için ana tedavi adrenalin enjeksiyonlarıdır. Anafilaksi tedavisi için 1: 1000 konsantrasyonlu kas içi (kas içi) epinefrin dozu 0.3-0.5 ml’dir. Daha genç vakalarda çocuğun kilosuna göre uygun doz hesaplanır. Kas içi adrenalin, damar içi veya deri altı enjeksiyonlara göre daha hızlı sonuç verdiği için tercih edilen yöntemdir. Hastalar genellikle tek bir enjeksiyondan sonra iyileşir, ancak bazı hastalarda doktorların epinefrin enjeksiyonunu her 5-10 dakikada bir tekrarlaması gerekebilir.

Hayatı tehdit eden semptomlar nedeniyle, anafilaksi erken tanınmalı ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. Sakin kalmak ve alerjik bir reaksiyon yaşadığınızı veya başka birinin olabileceğini düşünüyorsanız ne yapmanız gerektiğine odaklanmak önemlidir. Bir sağlık kuruluşuna en kısa sürede başvurmanız ve şüphelendiğiniz alerjen ve belirtiler konusunda uzman yardımı almanız önerilir.

Anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonlara ek olarak, alerjik bir durum şüphesi uyandırabilecek belirtiler hissederseniz, durumu belirlemek ve yönetmek için bir alerji ve immünoloji uzmanından destek almanız önerilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*