Anti Aging Gıdalar Nelerdir?

anti aging gıda, anti aging gıdalar neler, hangi gıdalar anti aging

Beslenmenin yaşlanma belirtileri üzerinde etkili olabilir. Sağlıklı anti aging beslenme çok şaşırtıcı değildir: taze meyve ve sebzeler, bazı proteinler ve bazı yağlar ile bu mümkündür. Ancak bunun ötesinde gerçekten dikkate değer anti aging özellikler gösteren bazı gıdalar şunlardır:anti aging gıda, anti aging gıdalar neler, hangi gıdalar anti aging

Yaban Mersini

Yaban mersini, serbest radikalleri nötralize eden ve kardiyovasküler sistem, göz ve sindirim sistemi için destek sağlayan C ve E vitaminleri ve antosiyanin içerir. Yapılan testlerde yaban mersini ile beslenen farelerde denge ve koordinasyon testlerinde daha başarılı oldukları görülmüştür. Diyabet ve yaşlanma ile ilgili riskleri azaltmaya yönelik yapılan bir çalışmada, yaban mersini ile beslenen farelerde 90 gün sonra daha iyi insülin duyarlılığı ve daha düşük kan şekeri değerleri saptanmış. Ayrıca yaban mersini ile beslenen farelerde yaşlanmaya bağlı bilişsel gerilemenin daha az olduğu görülmüş.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, kalp ve kanser açısından koruyucu özellikler sahip antioksidanlardan olan polifenolleri içermektedir. Akdeniz diyeti kırışıklık azaltıcı olarak önerilmektedir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, C vitamini, E vitamini, lutein, zeaksantin ve kateşinler gibi antioksidanlar açısından zengindir. Yeşil çay kansere karşı koruyucu etkilerinin yanı sıra karaciğer hasarı içinde koruyucu özellikler taşımaktadır. Bir çalışmada yeşil çayın antioksidan etkisinin 20 saat gibi bir süre içinde oksidatif stresi azalttiği saptanmıştır. Yeşil çay ekstersinden hazırlanan kremler cilt bakımı, kırışıklıkların azaltılmasında ve cilt hastalıkları tedavisinde kullanılmak için geliştirilmiştir.

Kırmızı Şarap

Çeşitli çalışmalar ile gösterilmiştir ki, kırmızı şarap yaşa bağlı hastalıkların önlenmesinde resveratrol adı verilen polifenol gibi çeşitli antioksidanlar içermektedir. Bir çalışmada resveratrol, farelerde tümör büyümesini sınırlandırarak kanseri önlediği saptanmıştır. Baka bir çalışmada ise, resveratrolden zengin diyet farelerin ömrünü uzatmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*