Antibiyotik almanın olası yan etkileri nelerdir?

antibiyotiğin zararları, antibiyotik faydaları, antibiyotiğin fazlasının zararları

Doğru antibiyotik almak hem birey hem de genel nüfus için önemlidir. Antibiyotikleri reçete edildiği şekilde almayan kişiler sakat kalabilirler. Örneğin, bazı antibiyotikler yemekle, bazıları da aç karnına alınmalıdır. Yanlış antibiyotik kullanmak, ne kadarının vücudunuza gireceğini, yani ne kadar emildiğini etkileyecektir.

Bazı durumlarda bu, antibiyotiklerin çalışmamasına neden olabilir. Bu nedenle, kişiler hem doktorun talimatlarına hem de reçete edilen antibiyotikle birlikte gelen broşürdeki talimatlara tam olarak uymalıdır.antibiyotiğin zararları, antibiyotik faydaları, antibiyotiğin fazlasının zararları

Antibiyotik tedavisi her seferinde aynen doktorunuzun belirttiği şekilde alınmalıdır. Kişi ilk yardım çantası bitmeden kendini iyi hissetse bile devam etmeli ve tüm döngüyü almalıdır. Bu, bir kişinin iyileşmesi için önemlidir. Tedavinin ortasında antibiyotik almayı bırakırsanız, mikroplar tamamen ortadan kaldırılmak yerine kısmen iyileşebilir. Bakteriler daha sonra bu antibiyotiğe dirençli hale gelebilir ve bundan etkilenmeyebilir.

Geçmişte antibiyotiklerin aşırı kullanımı, bazı bakterilerin şekil veya yapılarını değiştirmesine, yani mutasyona uğramasına ve bazı antibiyotiklere dirençli hale gelmesine neden olmuştur. Bu, antibiyotiğin ihtiyaç duyulan yerde işe yaramayacağı anlamına gelebilir. Örneğin, MRSA bakterileri, birçok farklı antibiyotiğe dirençli hale gelen ve tedavisi zor olan bakterilerdir. Diğer bakteriler, onları belirli antibiyotiklere dirençli kılan geniş spektrumlu beta-laktamaz enzimi gibi kimyasallar üretir.

Antibiyotikler ciddi hastalıklar için hayat kurtardıkça, antibiyotik direnci dünya çapında büyük bir sağlık tehdidi haline geldi. Bu nedenle, sağlık uzmanları kendi durumlarında antibiyotiklere ihtiyaç olmadığını söylüyorsa, insanlar bu soruyu zorlamamalıdır.

Sağlık uzmanı, hastanın hangi koşullarda antibiyotiğe ihtiyaç duyacağını ve hangi semptomların bir takip muayenesi gerektireceğini açıklayacaktır. Sonuçta, bir kişinin hastalığı değiştiyse veya kişi ikincil bir enfeksiyon geliştirirse, bu aşamada aslında antibiyotik gerekebilir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmak için genel kabul görmüş yönergeleri takip eder.

Dünyadaki birçok antibiyotiğin en az aynı sayıda farklı yan etkisi vardır. Ayrıca, tüm ilaçlar gibi, farklı antibiyotik türlerinin de bazı ortak yan etkileri vardır. Bu yan etkileri öğrenmek için lütfen antibiyotik paket broşürünü dikkatlice okuyun.

Antibiyotiklerin yan etkilerinin çoğu ciddi değildir. Yaygın yan etkiler arasında gevşek dışkı, ishal veya mide bulantısı gibi hafif mide rahatsızlığı bulunur. Daha az yaygın olarak, bazı insanlar antibiyotiklere alerjik reaksiyon gösterir ve bazıları şiddetli bir alerjik reaksiyondan ölebilir. Ancak bu tür durumlar çok nadirdir.

Antibiyotikler ayrıca bağırsaklarda ve vajinada yaşayan normal koruyucu bakterileri de öldürebilir. Bu, daha zararlı mikropların bu alanlara girmesine izin verebilir.

Şiddetli sulu ishal ve karın krampları, Clostridium difficile adı verilen ciddi bir bakteriyel bağırsak enfeksiyonu semptomları veya nefes darlığı, kurdeşen, kızarıklık, şişmiş dudaklar, yüz veya dilde, bayılma, antibiyotik aldıktan sonra alerjik reaksiyon belirtileri ile vajinal kaşıntı. Ağızdan pamukçuk, akıntı veya pamukçuk belirtileri olan dilde beyaz lekeler olarak derhal tıbbi yardım alın.

Bazı antibiyotikler, bir kişinin aldığı diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu, reaksiyonlara neden olabilir veya belirli bir tedavinin etkinliğini azaltabilir. Bu nedenle, bir hastaya antibiyotik reçete edildiğinde, kişi başka ilaçlar kullanıyorsa doktora haber vermelidir.

Günümüzde antibiyotikler eczanelerden doktor reçetesi ile satın alınmaktadır. Geçmişte antibiyotiklerin kötüye kullanılması nedeniyle antibiyotik maruziyetindeki düşüş, onu herkesin sağlığı için bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu nedenle, uygun olmayan antibiyotik kullanımından kaynaklanan direnç sorununu azaltmak için kişiler antibiyotik almadan önce üzerlerine düşeni yapmalı ve her zaman bir doktordan tıbbi yardım almalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*