Ayak Rahatsızlıkları Nelerdir?

ayak rahatsızlıkları, ayak rahatsızlıkları ve tedavileri, ayak rahatsızlıklarına doğal tedavi

Nasır, topuk sertleşmesi, bunyon ve batık gibi ayak rahatsızlıkları görünüm olarak çirkin ve rahatsız edici olmakla kalmaz, uygun ayakkabı bulmayı da zorlaştırır. Bunların önlenmesi mümkündür ve evde uygulanabilecek pek çok doğal tedavi yöntemi ile iyileştirilebilir. Çok yük taşıyan ayaklarınızın sağlığına dikkat ederseniz, yürürken ve diğer egzersizler sırasında acı hissetmekten kurtulur ve keyif alabilirsiniz.

Ayağa uygun olmayan ayakkabılar yüzünden yaşanan uzun sürtünmeler veya basınç pek çok ayak rahatsızlığının esas nedenini oluşturur. Ayaklarda en sık görülen sorunlar şu şekildedir:

 • Çoğu zaman ayak parmaklarında oluşan nasır, derinin sertleşip çıkıntı yaptığı bölgedir. Her nasırın ortasında, sıkı sıkıya bir araya gelen ölü deri hücrelerinin oluşturduğu ve hemen alttaki deri tabakasına doğru sivrilen sert bir uç bulunur. Bir nasırın üstüne bastırdığınız zaman bu uç derinin altında bulunan sinir uçlarının üzerine baskı yaptığı için acı hissedersiniz. Ayak parmaklan arasında oluşan nasırlar genellikle terle yumuşar; topuklardaki nasırlar ise çoğu zaman bir pirinç tanesi kadar küçük olur. Ayaklan yüksek köprülü olan kişilerin yürürken ayak parmaklan üzerinde daha çok basınç uygulandığı için, ayakkabılar ayaklara daha fazla sürtünür ve bu nedenle nasır daha sık görülür.ayak rahatsızlıkları, ayak rahatsızlıkları ve tedavileri, ayak rahatsızlıklarına doğal tedavi
 • Topuk sertleşmesi, topuklarda kalınlaşarak çıkıntı yapan deri tabakasıdır. Nasırın aksine, acı hissedilmez. Ayak veya bacaktaki bir deformasyon nedeniyle vücut ağırlığının topuk üzerine eşit olarak dağılmaması topuk sertleşmesine neden olur. Aynca aşın basınç ya da sürtünme sonucu ellerde de oluşabilir.
 • Bunyon, ayağın başparmağının yan tarafinda ve parmakla ayağı birleştiren eklem boyunca oluşan içi sıvı dolu kesedir. Bunyon kızarabilir ve acıyabilir. Bazı kişüerin ayak başparmaklarının eklem kısmının doğal şekli nedeniyle ayakkabılan ayaklarına tam oturmaz ya da parmaklarım sıkıştırır.
 • Ayak parmaklannın tırnaklan üzerindeki basınç, tırnağın -genellikle başparmak- uzamakta olan kenannın yandaki deriye batmasına neden olursa acı, tahriş ve bazen de iltihaplanma görülür. Batık, tırnaklar doğru şekilde kesilmezse ya da deri terden ötürü devamlı ıslak kalırsa örneğin, ayaklan sıkan veya nemin buharlaşmasını önleyen sentetik çorap ya da ayakkabı giyildiği zaman oluşur.

Korunma

Mümkün olduğunca çıplak ayak dolaşın, insanların çıplak ayak dolaşmaya alışık olduğu yörelerde pek az kişinin ayağında deformasyon oluşur ve nasır ya da bunyon görülmez. Deri, branda bezi ya da bazı sentetik ürünleri gibi ayaklann “nefes almasına” izin veren maddelerden yapılmış ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınızın ayağınıza iyi oturmasına, ayaklarınız öne doğru fazla kaymasına, parmaklannız için kıpırdayacak yer olmasına dikkat edin. Topuklann iyi desteklenmesi gerekir. Çoraplar da fazla sıkı olmamalıdır.

Büyüme sürecinde ayaklar çok esnek olduğu için ayağa iyi oturmayan bir ayakkabı ayağı vurmaz; bu nedenle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde ayaklara iyi oturan ayakkabılar giymek çok önemlidir. Hatalı ayakkabılar giymek zamanla ayaklarda sorun yaratabilir, hatta deformasyona neden olabilir. Bebeklerin dışanda yürümeye başlayıncaya kadar ayakkabı giymeleri gerekmez. Bebeğe ayakkabı alırken uzman birinin ayaklann boyunu ve enini ölçmesi gerekir. Yedi veya sekiz yaşma kadar ayak ölçümleri her üç ayda bir tekrarlanmalı ve gerektiğinde yeni ayakkabı alınmalıdır. Sekiz yaşından sonra ayaklann büyümesi yavaşladığı için ölçümlerin arası da açılır.

Ayak parmaklanmzın tırnaklarını doğru kesin. Tırnaklan kesmeden önce yan kısımlanmn yeteri kadar uzamasını bekleyin. Tırnakların yan kısımlarından ölü deriyi çıkarmak için uğraşmayın.

Tedavi (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Genel önlemler

 • Ayağınıza uygun ayakkabı, terlik veya çorap alarak ayak ve parmaklar üzerindeki basınç ya da sürtünmeyi önleyin. Çok yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin. Mümkünse, ayağınızı sıkan ayakkabıları genişlettirin. Bunu ayakkabıcınızdan isteyin ya da ayakkabıları genişletmek için kullanılan sprey veya tahta ayakkabı kalıbı kullanın. Yürüyüş veya koşu ayakkabıları kullanmayı düşünün; bunlar ayaklara daha fazla destek sağlar.
 • Mantar enfeksiyonlarını önlemek için ayaklarınızı temiz ve kuru tutun.
 • Batık varsa, tırnağın orta kısmım ufak V şeklinde keserek yanlardaki basıncı azaltın.

Eczaneden

 • Basınç ve ağrıyı gidermek için nasır ya da bunyonların üzerine keçe veya süngerden yapılmış nasır tamponu koyun.
 • Topuk sertleşmesini yumuşatmak için ayağınızı suya batırın veya salisilik asit içeren bir ürün kullanın. Daha sonra bir ponza taşı ya da topuk törpüsü ile kalın deriyi kaldırın. Bunu haftada bir veya iki kez tekrarlayın.
 • Saf lanolin (yün alerjiniz varsa kullanmayın) gibi, hint yağı da nasır ve topuk sertleşmelerini yumuşatır.
 • Ayaklarınız kokuyorsa her gün deniz tuzu içeren su ile yıkayın.

Mutfak dolabındaki ilaçlar: Batıkları rahatlatmak için ayaklarınızı, içine üç çorba kaşığı tuz koyduğunuz bir leğen ılık suya batırın. Bunu her gün iki kere ve beş dakika süre ile uygulayın. Tırnağı ancak iltihaplanma geçtikten sonra kesin.

Aromaterapi

 • Nasırı birkaç damla limon yağı ile ovun ve sonra üstünü 20 dakika boyunca streç filmle kapatın. Bunu 1-2 hafta süreyle her gün tekrarlayın.
 • Batık durumunda, bir leğen içindeki ılık suya altı damla çay ağacı yağı damlatın ve ayağınızı her gün iki kere, beş dakika süreyle bu suya batırın. Böylece enfeksyion kapma riskiniz ortadan kalkacaktır.

Bitkisel İlaçlar

 • Batık durumunda, ayaklarınızı içinde iki çay kaşığı aynısafa çiçeği tentürübulunan bir litre ılık suya sokun. Aynısafa çiçeğinin antiseptik özelliği olduğundan bu tür tentürler tırnakları temizlemeye ve yumuşatmaya yarar. Aynısafa çiçeği yerine suya bir tatlı kaşığı saf cadı fındığı da katabilirsiniz.
 • Mazı da nasır ve siğiller için yararlıdır. Geceleri yatmadan önce nasır veya siğilin üzerine mazı merhemi sürün ve sargı bandı ile bağlayın.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

 • Ağrı, acı ya da şişlik yedi günden fazla sürerse.
 • İçi sıvı veya iltihap dolu bir şişlik varsa.
 • Hiçbir ayakkabı ile rahat edemiyorsanız.
 • Topuk sertleşmesi devamlı ağrıyosa.
 • Bir uyuşma ya da karıncalanma hissederseniz.
 • Batık tırnak aynı halde uzun süre kalırsa.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*