Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler?

Portakal: tam bir C vitamini deposu olduğu unutulmamalı ve kışın en fazla tüketilen meyveler arasında yer almaktadır.

Ispanak: Ispanak içerdiği A,B,C,E vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum, quarcetin sayesinde bağışıklık sisteminin en iyi besinlerdendir.bağışıklık sistemini güçlendiren besinler, bağışıklığı güçlendiren besinler, bazı besinler

Bal Kabağı: İçerdiği C ile E vitamini, demir, potasyum gibi mineraller ve antioksidanlar ile bağışıklık sisteminde görevli hücreleri güçlendirerek kalkan oluşturmaktadır.

Brokoli: brokolinin içeriğindeki sulforan maddesi antioksidan bir etki gösteriyor. Özellikle C ile E vitamini içermektedir.

Kırmızıbiber: İçerisinde C vitamini ve Beta karoten, fitokimyasallarla bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Yoğurt: Bağırsak ile sindirim sistemi için en önemli bakteri olan Probiyotikler zararlı organizmaları yok etmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda yoğurt doğal antibiyotik bir besindir.

Domates: Domates de ıspanak gibi en önemli bağışıklık sistemi besinlerdendir. İçerisindeki serbest radikaller, kalp damar hastalıkları ve kanser ile savaşır fakat burada en önemli nokta ise domatesi mevsiminde tüketmek gerekir.

Sarımsak: İçeriğindeki alisin ile sülfür yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yollarındandır.

Karnabahar: Mangan ile C vitamini yönünden zengin olan karnabahar aynı zamanda güçlü bir antioksidanlar arasındadır.

Nar: Çekirdeği ile tüketildiği zaman kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

Zencefil: Enfeksiyonlardan koruyucu etkisi olan zencefil aynı zamanda Kolon kanserine karşı önleyici etkisi bulunur.

Balık türleri: Yağlı balıklardan olan Somon ile sardalye vücutta iltihapları önler ve mikroplarla savaşmaktadır.

Yumurta: Yumurta bağışıklık sisteminin temel yapı taşları olan A vitamini, protein, beta karoten  ve çinkoyu fazlasıyla içinde barındıran besinlerdendir.

Yeşil Çay: En önemli özelliği ise antioksidan olmasıdır. Grip virüsünün vücutta yayılmasını da engellemektedir.

Kefir: Yapılan pek çok çalışma probiyotik gıdaların bağışıklık sistemimiz için faydalı olduğunu belirtiliyor. Yoğurt ve kefir bağışıklık sistemini güçlendirir ve pek çok rahatsızlığı önleyici etkiye içeriyor.

Soğan: Soğandaki allilik sülfitler bağışıklık sistemini güçlendirerek serbest radikallerin vücuttan atılımını arttırır ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek kolesterol düzeyini azaltmaktadır.

Su: Bilhassa gripten korunmak için günlük 2,5 lt su içilmeli ve özellikle içerisine limon ve zencefil eklenmelidir.

Kırmızı Et: Metabolizmanın ile kas dokusunun iyi çalışması, doku onarımı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacımız ölçüsünde tüketilmesi gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*