Baharatların Gücüyle İncecik Beller

http://www.sesimgitti.com/wp-admin/post-new.php

Kadınların en büyük sorunu hiç kuşkusuz göbek sorunudur. Nedendir bilinmez ama yediğimiz içtiğimiz ille de inatla ve ısrarla gider o göbeğe çöreklenir ve bir güzel yağ yapmaktadır. O yağlarda yerini öyle sever öyle sever ki sadakatsizlik edip hiç bir yere kımıldamadan öylece kalıyor. Göbek eriten pek ok yol denemenize rağmen hala istediğiniz ölçüde değilseniz eğer bir de baharatları denemenizi tavsiye ediliyor. Bazı baharatlar metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırmaktadır ve bu da vücudunuzda bir yağ deposu haline gelen göbeğinizi eritmenizi sağlıyor. Gelin birlikte bakalım hangi baharatlar göbek için etkili bir incelme sağlamaktadır.

Zencefil

Evet, bilenler bilir zencefil acı bir baharat grubunda yer alır çünkü bu baharatta acı biberde bulunan ve ‘kapsaikin’ adı verilen bir madde yer alıyor. Acı tatlar metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağladığı için kilo verdirici özelliğe sahiptir. Araştırmalar göre zencefil tokluk hissi vermekte ve acı aroması sayesinde hızlı yağ yakımı sağlıyor.http://www.sesimgitti.com/wp-admin/post-new.php

Maydanoz

Tam bir antioksidan deposu olan maydanozun faydası saymakla bitmiyor. Ödem attırıcı olarak da bilinen maydanozun içerisinde bulunan antioksidanlar ise karaciğerimizi rahatlatır ve bu da metabolizmamızın daha rahat ve hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Salatalarınıza bol bol maydanoz ekleyerek bu mucizevi gıdayı tüketebilir özelliklede maydanozu kaynatıp soğuttuktan sonra suyunu da içmeyi tercih edebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsağın bir antibiyotik özelliği taşıdığını artık hepimiz bilmekteyiz. Ama bunun yanı sıra yağ yakıcı bir özelliğe de sahip olduğunu da öğrendik. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde sarımsak tüketen farelerin vücut ağırlıkların düştüğü belirlenmiştir. Yemeklerde sarımsağa daha çok yer vermekte faydalıdır.

Pul Biber

Acının metabolizmayı hızlandırdığını biliyoruz. Yemeklerinizde kullanacağınız pul biber ile yemek yerken aldığınız kiloları kontrol altında tutarsınız. Yani bir yandan yerken bir yandan da yakım sağlarsınız.

Tarçın

Genellikle sütlü tatlılarda kullandığımız tarçın hücrelerde insülin birikmesine engel oluyor. İnsilün demek yağ demek olduğundan dolayı tarçın sayesine vücudumuzda yağ birikmesini engellemiş olursunuz. Tarçını tüketmek için tatlı yemeyi beklemenize gerek yoktur. İçtiğiniz suyun içine atarak tüketim sağlayabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*