Bilgisayar Neden Yavaşlar?

bilgisayar yavaşlama nedenleri, bilgisayar hızlandırma yöntemleri, bilgisayar nasıl hızlanır

Bilgisayarlar hayatımızın büüyk bir kısmında yer alıyor. Faydaları oldukça fazla olan bilgisayarlarımız yeni alındıklarında çok ama çok iyi hızda oluyorlar. Ancak ne var ki satın alındıktan bir süre sonra bilgisayarlarımız yavaşlamaya başlıyorlar. İşte biz bu yazımızda bilgisayarların needen yavaşladığını ele almaya ve sizlere faydalı olmaya çalıştık. Umuyoruz ki yazımızı beğenirsiniz.bilgisayar yavaşlama nedenleri, bilgisayar hızlandırma yöntemleri, bilgisayar nasıl hızlanır

Yazılımsal Sorunlardan Dolayı Yavaşlama

Yazılımsal sorunlar nedeniyle bilgisayarlar yavaşlayabilmektedir. Bilgisayarınıza kurduğunzu yeni bir program işletim sisteminize zarar veriyor olabilir veya işletim sisteminiz ile tam uyum içinde çalışmadığından bazı hatalar ortaya çıkmasına sebep oluyor olabilir. Eğer yeni bir program kurduktan sonra bilgisayarınızda yavaşlama hissediyorsanız o programı kaldırıp sorunun gerçekten buradan kaynaklanıp kaynaklanmadığını denetleyin. Programı kaldırınca sorun çözülüyorsa bir daha o programı kurmayın.

İşletim sisteminiz güncellendiğinde daha iyi olması beklenir. Ancak güncelleme yüklenmesi aşamasında bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir ki bu da sisteminizin yavaşlamasına neden olur. Güncelleme kaynaklı bir yavaşlama olduğunu düşünüyorsanız işletim sisteminizi en son düzgün çalıştığı zamana geri yükleyebilirsiniz. Sistem geri yükleme konusunda araştırma yaparak bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Donanımsal Arızalar

Bilgisayarın özellikleri ram ve anakart sorunları yavaşlamaya neden olmaktadır. Sisteminizin yavaş çalıştığını hissettiğinizde donanımda bir arıza olup olmadığını denetlemeniz gerekir. Denetimi isterseniz yardımcı programlar ile yapabilir isterseniz de donanımın yerine yenisini takarak test gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; ram arızası nedeniyle yavaşlayan bir bilgisayarda ram değişimi yapmak ve durumu gözlemlemek çözüme ulaşmak için etkili bir yöntemdir.

Depolama Alanı Yetersizliği

Bilgisayarınızın depolama alanı dolmaya yakınsa yavaşlama gözlenebilir. Böyle bir durumda bilgilerinizi farklı bir depolama aracına aktarabilir ya da silebilirsiniz. Depolama alanınızda yer açtığınızda büyük bir ihtimalle sorun ortadan kalkacaktır.

Bilgisayarınız yavaşladığında sorunun çözümüne kendiniz ulaşamazsanız bir teknik servisten hizmet alabilirsiniz. Teknik servisler sizin adınıza yapılması gereken tüm denetimleri yapar ve gerekli düzentmeler ile sistemenizi en iyi duruma getirirler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*