Bir Takımda En Uzun Süre Teknik Direktörlük Yapanlar

teknik direktörler, uzun süre teknik direktörlük yapmış kişiler, bir takımı uzun süre yönetmiş teknik direktörler

Bazı teknik direktörler vardır ki kariyerleri boyunca birçok farklı takımda teknik direktörlük yaparlar. Fakat bazıları da uzun süre aynı takımlarda hocalık yapıyorlar. İşte uzun süre bir takımı çalıştıran hocalar.

Fatih Terim-Galatasaray

Fatih Terim Galatasaray’ın yaşayan efsanesi. 1996-2000, 2002-2004, 2011-2013 ve 2018’den itibaren Galatasaray’ın başında 13 seneyi aşkın süredir hocalık yapıyor. Bu dönemde tam 8 kez ligi kazanan Fatih Terim aynı zamanda Galatasaray ve Türk futbolunun tek Uefa Kupası’nı da kazandıran hoca. Fatih Terim aynı zamanda 8 sene boyunca Türkiye Milli Takımı teknik direktörü olarak da Türkiye’nin başında tam 135 maça çıkmıştır ki böylece Türkiye’nin başında en çok maça çıkan hocadır.teknik direktörler, uzun süre teknik direktörlük yapmış kişiler, bir takımı uzun süre yönetmiş teknik direktörler

Arsene Wenger- Arsenal

Arsenal’de tam 22 yıl hocalık yapan Fransız çalıştırıcı 1996-2018 yılları arasında aralıksız bir şekilde Londra ekibinin hocasıydı. 22 yılda 3 kez Premier Lig’i kazanan Wenger özellikle bulduğu genç futbolcuları parlatmasıyla da ün kazanmıştı.

Sir Alex Ferguson-Manchester United

İskoç hoca göstermiş olduğu üstün performans sebebiyle Sir lakabını almıştır. Alex Ferguson Manchester United’i 1986-2013 yılları arasında çalıştırmış ve bu 27 yıla 13 Premier Lig şampiyonluğu ve 2 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu sığdırmıştır. Alex Ferguson öncesi Premier Lig’in en çok şampiyon olan takımı Liverpool iken Ferguson sonrası bu ünvanı Manchester United kazanmıştır. Ferguson 2013 yılından itibaren Manchester United’da yönetim kurulu üyesidir.

Bill Struth-Rangers

1920-1954 yılları arasında tam 34 sene boyunca Rangers teknik direktörü olan İskoç teknik direktör tüm kariyeri boyunca sadece Rangers’i çalıştırmıştır. Bu 34 senenin 18’inde de takımını İskoçya şampiyonu yapmayı başararak oldukça önemli bir rekora da imza atmıştır.

Willie Maley-Celtic

Willie Maley aynı zamanda ilk teknik direktörlerden bir tanesidir. 1868 doğumlu İskoç teknik adam 1897-1949 arasında tam 43 sezon boyunca Celtic’i çalıştırmıştır. Yani Bill Struth gibi sadece bir takımı çalıştıran bir teknik direktördür. Bu 43 senede 16 kez İskoçya liginde mutlu sona ulaşmıştır.

Görüldüğü üzere bu listede yer alan 5 hocanın 3’ü de İskoçya vatandaşıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*