Bitkisel Sivilce Tedavisi : Sebzeler

Bitkisel Sivilce Tedavisi : Sebzeler
Akne genellikle gençler arasında sıkca rastlanan bir cilt problemidir. Genellikle bu cilt problemı 13 ile 14 yaşları arasında ortya çıkar ve kendi kendine yok olur. Sürekli zaman aralıklarında oluşan sivilceler de genellikle sivilce izleri bırakırlar. Bazı bireyler akne problemleriyle 20′li yaşlarda karşılaşır. Bu dönemlerde oluşan sivilcelere yetişkin sivilcesi denir. Bu çeşit sivilcelerle savaşmak daha zordur ve dış görünüşün en az yaptığı işdeki yetenek kadar önemli olduğu bir dönemde insanlar bunula karşı karşıya kalırlar.

Sivilce Probleminin Nedenlerini Anlama
Akne vücudun her yerinde bulunan yağ bezelerinin fazla üretilmesinden oluşur. Genellikle de bu üremedeki yükselme vücudun en uygun olmayan yerleri olan yüz, göğüs ve boyunda olur. Hormonlar yağ bezlerine yüksek miktarda cilt yağı üretmeye başlamalarını emrederler ve insan cildindeki bu doğal salgılama vücut sıcaklığını ayarlar ve cildi nemlendirir. Bu sebu olarak bilinen yağlı madde olmadan vücut, sıcaklığının mahafaza edilmesinde ve vücut sıcaklığını ayarlamada çok zor zamanlar yaşar. Bu temiz fotoğraf yüzdeki gözenekler tıkanmaya başlandığında ve kir yüzdeki küçük gözenekleri kapatmaya başladığında değişir.

Gençler özellikle birbirlerine uyguladıkları sosyal ve kişisel baskıdan dolayı akne problemi ile ilgili zor zamanlar yaşarlar. Çoğu genç yanlış tedavi youlna giderken çok azı bir doktor veya dermatoloji uzmanına başvururlar.

Sivilce İzlerine Bitkisel Çözüm : SEBZE
Amerikada bir tıp dergisi (M.J. of Clinical Nutrition) yakın zamanda yayınladığı bir makalede diyetin akne probleminin oluşmasında ve tedavi yolları üzerindeki ilişkisini konu aldı. Uzun bir zaman insanlar diyetin sivilce problemi oluşmasındaki rolünü ispatlayamadılar. Fakat bu çalışma evet aknenin oluşmasında yiyecekleri suçlamanın çok zor olduğunu, ancak sebzelerin akne tedavisinde büyük bir rol oynadığını ispatlamıştır.

Bu heyecan verici yeni gelişme de aile sofralarında daha çok sebzeyi görme kampanyasını da yenilemedeki canlılığı işaret etmiştir. Sebzeler kandaki şeker seviyesini azaltır ve vücut içerisinde şekerin dağılımını da yavaşlatır. Bu olduğu zamanda sivilcenin karakteristiği olan göz zevkini bozan kırmızı nokta kaybolur. Çalışmaya katılan gençler belli bir zaman aralığında sebze yiyerek ve vücutlarındaki şeker seviyesini düşürerek büyük bir gelişme göstermişlerdir.

12 hafta boyunca et kesinlikle yenmemiş ve katılımcılar sadece yüksek karbonhidratlı ve yüksek lifli yiyecekler yemek için teşvik edilmişler. Kilo da bu fotoğrafın içine alınmadığından yağ kavramı da hayatlarından çıkmıştır. Sonuçlar teşvikin de ötesinde neredeyse inanılmazdı.

Bu sivilce problemi olan katılımcıların sebzeyle tanışmasından sonra vücut yapıları radikal bir değişikliğe uğramıştı. Akne problemli çocukları olan ailelerin kesinlikle sebzeleri artık aile sofralarına daha fazla getirmeleri gerektiğini unutmamalıdırlar. Bu sadece günlük vitamin ve sebze alımını artırmayacak aynı zamanda da sivilcesiz gençlerin sayısını artıracaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*