Boşanma Sebepleri Nelerdir?

boşanma sebepleri, neden boşanılır, boşanmaya sebep olan durumlar

Evlilik ve boşanma bir insan hayatında gelişebilecek gündemler arasındadır. Özellikle günümüzde boşanma olgusu sudan sebeplerle bile olmaktadır. Hiç kimse boşanmak için evlenmez kuşkusuz ama bazı boşanma sebepleri vardır ki bunlar göz ardı edilemeyecek niteliktedir. Peki bu başlıklar nelerdir desek 1-İlgisizlik: birinci madde olarak yerini alacaktır. Bir evin içine giren iki farklı karakterin uyumundan bahsediyoruz. Çok zor çok karmaşık. Eşlerden birinin diğerine ilgisizliği, aileden kopukluğu, çocuklarına olan ilgisizlik evlilik birliği temelinde sarsıntıya uğratıyor. 2-Aldatma: tarafların birbirine sadakat yemini ettikleri halde bunu sağlayamamaları.boşanma sebepleri, neden boşanılır, boşanmaya sebep olan durumlar

Evlilik birliğinin sarsılmasında çok önemli bir etken. 3-Terk etme: eşini evden kovma,ailesine bırakma gibi terk durumları,eşin eve girmesini engelleme,habersiz taşınma boşanma sebepleri arasında yer almaktadır. 4-Şiddetli geçimsizlik: boşanma davalarında sebep bölümünde genelde yazılan iki kelime. Ortak yaşamda bir arada kalamayan iki kişinin yaşadığı rahatsız edici durum diyebiliriz kısaca. 5- Hayata kast etmek : Evlilik kurumu içerisinde bir diğerinin öldürmeye teşebbüsü boşanma davası açtırmak için önemli bir etkendir. Durumun tekrarlanmaması adına boşanma gerçekleştirilir. 6- Onur kırıcı davranış: Şiddet sadece fiziksel olmaz psikolojik şiddet de rahatsız edici bir durumdur ve genelde bu durumu kadın yaşar. Erkeğin onur kırıcı söz ve davranışları boşanma için yeterlidir. Eşe hakaret etme, baskı uygulama gibi.

Boşanma sebepleri denildiğinde bu olmazsa olmaz noktalar dışında Medeni Kanun da kadın ve erkeğin bir evlilikte yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi boşanma sebepleri arasında olabilir. Mesela kadının evle ve çocukla ilgilenmemesi, erkeğin ısrarla çalışmaması, yalan söyleme ve güven sarsıcı davranışlar da bu çıkmaza sürükleyen maddeler arasında sayılabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*