Botoks nedir ve nasıl uygulanır?

Botoks nasıl uygulanır, Botoksun etkileri nelerdir, Botoks nasıl yapılır

Botoks aslında bir ilaç olduğu bilinmelidir. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Tesadüfen şaşılık tedavisi yapılırken çizgileri giderdiği fark edilmiş ve estetik alanda kullanılmaya başlar. Kasların çalışmasını durdurarak etkili olmalıdır. Kaşınızı çatamazsınız ve kaş arası çizginiz kaybolacaktır. Alın kaslarınız çalışmadığı için alın çizgileri yok olacaktır. Gülerken göz kaslarınız fazla çalışmadığı için kazayağı çizgileri gidecektir.

Botoks ne yapar?

 Botoks genel olarak mimik hareketlerine bağlı kırışıklık giderme, yüzdeki sarkmaların azaltılması, kaş kaldırma, yüz inceltme ile bölgesel aşırı terleme tedavisinde kullanılır.

Botoks nasıl etkili olur?

Asetilkolin (ACh) kaslarda hareketi sağlayan bir önemli bir madde olduğunu bilmelisiniz. Botoks kaslarda ACh salgılanmasını sağlayan proteinlerin yerlerine bağlanmaktadır. Böylece kimyasal olarak ACh salgılanmasını engelleyerek kas hareketini engellenir. Botoksun kasların çalışmasını azaltma etkisi kalıcı olmaz. Yaklaşık 3-5 ay sonra yeni sinir kas yapısı gelişerek kas hareketi tekrar başlanılmalıdır.

 Botoks kimlere uygulanır?

 Botoks uygulaması 25 yaş ile 65 yaş arasında şikayetleri olan herkese yapılır.

Botoks hangi kozmetik şikayetlerde tercih edilir?

Alın ile kaş arası mimik kırışıklıkları Göz çevresi kırışıklıkları, Boyun bölgesi kırışıklıkları, Yanak sarkmaları, Yüz inceltme Koltuk altı, el ve ya ayak terlemelerinde kullanılmaktadır.

Botok uygulaması ne kadar sürer?

 Botoks işlemi çok kısa sürüyor. Tedavi alanında belli noktalara minik iğneler yardımı ile çok az miktarda cilt altına verilmektedir.  İğne yapılan bölgelerde mercimek büyüklüğünde şişlikler oluşabilir. Bu şişlikler yarım saat içinde gerilemektedir.Botoks nasıl uygulanır, Botoksun etkileri nelerdir, Botoks nasıl yapılır

Botoks ne sıklıkla yapılmalıyor?

 Botoks 4-6 ayda bir tekrar edilebiliyor.

Botoks uygulamasında acı hissedilir duyulur mu?

Çok küçük miktarda botoks çok ince ve küçük iğnelerle kırışıklıkların giderileceği alana uygulandığından rahatsızlık hissi çok az olmaktadır.  Anestezi gerektirmemektedir. Botoks uygulama sırasında buz tutularak uygulamanın konforu artırılır.

Botoks tedavisinin sonuçları ne zaman görülmektedir?

Botoksun etkisi hemen görülmemektedir. Yapıldıktan 3 gün sonra etkisi başlayıp 7-15 günde tam olarak kendini belli etmektedir.

Botoks yapıldıktan sonra ne zaman kontrol edilmesi gerekir?

Botoks yapıldıktan yaklaşık olarak 1-2 hafta sonra kontrolü yapılarak yetersiz olan bölgeler veya asimetriler düzeltilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*