Bronşit Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

bronşit nedir, bronşit tedavisi, bronşit nasıl tedavi edilir

Bu yazımızda sıklıkla karşılaşılan bir hastalık olan bronşitin ne olduğuna ve nasıl tedavi edilebileceğine bakacağız. Bronşit hastalığı, akciğer içerisinde bulunan bronşların iltihaplanması durumuna verilen isimdir. Bronşların içyapısında mikrop öldürücü ve temizleyici görev yapan hücreler vardır. Bronşit hastalığı sırasında bu hücrelerin yerine başka hücreler gelmektedir.bronşit nedir, bronşit tedavisi, bronşit nasıl tedavi edilir

Bronşit hastalığı kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır: Akut bronşit ve kronik bronşit. Akut bronşit, grip gibi bir takım hastalıklarla birlikte görülebilirken, kronik bronşit çok daha ciddi bir rahatsızlıktır.

Akut Bronşit Nedir?

Akut bronşit virüslerin oluşturduğu bir hastalıktır. Vücut direncinin düştüğü zamanlarda bu virüsler hastalık oluşturmaya başlarlar. Genellikle bu virüsler bronşlara zarar vermektedirler. Ve bronşlar da bu duruma bir tepki göstererek şişmekte ve balgam üretmeye başlamaktadırlar. Soğuk havalar genellikle akut bronşitin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Çünkü soğuk havalarda vücut direnci düşer ve bu sayede virüsler daha etkin hale gelirler. Yine sigara, sigara dumanı veya kirli hava da bronşit oluşumuna sebebiyet verebilir.

Akut bronşit, grip, kızamık veya tifo gibi hastalıklarla beraber görülebilir. Akut bronşit hastaları soğuk veya sisli havada çok rahatsız olmaktadırlar. Akut bronşitin ilk başlarında hafif öksürüklerle birlikte, halsizlik ve hafif ateş görülebilir. Eğer akut bronşit tedavi edilmezse kronik bronşite çevirebilmektedir. Bu yüzden tedavi edilmesi gerekmektedir. Akut bronşit aynı zamanda bulaşıcıdır. Genellikle akut bronşit hastası bir kişinin öksürmesi ile havadan diğer kişilere bulaşabilir.

Kronik bronşit, akciğer içerisindeki hava yollarının yağlanmasını sağlayan bezler büyümüştür ve iç kısımdaki tüyler görevini getiremez hale gelmiştir. Kronik bronşitin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Akut Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Akut bronşitin tedavisinde genellikle hastalığın belirtilerini ortadan kaldıran ilaçlar doktor tarafından önerilmektedir. Genellikle balgam söktürücü ilaçlar, ateş düşürücüler ve ağrı kesiciler doktor tarafından tavsiye edilir.

Akut bronşit bakteriler aracılığıyla oluşan bir hastalık olmadığı için akut bronşitin tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Ancak hastalık sebebiyle bakteri oluşumu başlamışsa bu durumda doktor tarafından antibiyotik kullanımı önerilebilir.

Kronik Bronşit Nedir?

Akut bronşitten farklı olarak kronik bronşit, kirli havalarda ve sigara içen kişilerde sıklıkla görülür. Araştırmalara göre 40 ila 60 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 25’inden daha fazlası bu hastalıktan mustariptir. Kronik bronşit iki yıl içerisinde aralıksız 3 ay süren balgamlı öksürüğe verilen isimdir.

Kronik Bronşit Neden Olur?

Yukarıda da söylediğimiz gibi, sigara içmek kronik bronşitin en büyük nedenidir. Özellikle de günlük 20 sigaradan daha fazla sigara içen kişilerde kronik bronşit sıklıkla görülür. Sigara bronşlarda mukus üretimini arttırır.

Hava kirliliği de kronik bronşitin oluşmasındaki önemli bir diğer faktördür. Özellikle de dumanlı havalar kronik bronşite sebebiyet vermektedir.

Yine tozlu veya nemli ortamlar da kronik bronşit oluşmasına neden olabilir.

Kronik Bronşit Nasıl Belirti Vermektedir?

Kronik bronşitin en önemli belirtisi hırıltılı ve uzun süren öksürüklerdir. Hatta bu öksürükler ve nefes daralması gece kişiyi uykusundan bile uyandırmaktadır. Kronik bronşit genellikle ateş yükselmesine neden olmaz.

Kronik Bronşitin Tedavisi Nasıldır?

Tedavinin ilk şartı sigarayı bırakmaktır. Sigara bırakıldığı andan itibaren öksürüklerde ve balgamda belirgin bir azalma olur. Kişinin yaşam kalitesi yükselir.

Solunum yolları üzerinde bulunan virüs veya bakterilerin giderilmesi için ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaçlar genellikle hastanın balgam testi yapılarak hangi bakteri, virüs veya mikrop varsa ona göre bir ilaç hastaya önerilir.

Kirli hava da kronik bronşite sebep olduğundan mümkünse hasta daha temiz bir ortamda bulunmalıdır.

Doktor tavsiyesi ile hastaya solunum egzersizleri de yaptırılabilir. Fizyoterapistler aracılığıyla bu yöntem kullanılır. Gerekirse oksijen verilebilir.

Bunların yanı sıra hastayı bronşit ile alakalı olarak eğitmek te hastanın psikolojisini olumlu yönde etkiler. Hasta bronşit ile yaşamaya alışır

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*