Çocuklar Okula Gitmeyi Neden İstemiyor?

çocuklar okula gitmeyi neden istemez, çocuklarda okul korkusu, çocuklarda okuldan kaçınma

Bazı çocuklar okula gidecekleri için büyük bir heyecan ve sevinç duyarken bazıları istemez ve hatta bunun için günlerce ağlayabilirler. Özellikle ilk defa okul ve kreş deneyimi yaşayacak çocuklarda bu durum daha fazla görülmektedir. 5-6 yaşına kadar anne ve babasından hiç ayrılmamış bir çocuk bu deneyimi ilk defa yaşayacağı için, bu ayrılık onlara zor gelir. Evde küçük kardeşi olanlar, annelerinin onunla vakit geçireceği düşüncesini kabul etmek istemez. Veya kendisi okulda iken annesinin gezmeye gidecek olması da bazı çocukların okula gitmemek için kafasına takılan konulardır. Utangaç yapıya sahip olan çocuklarda annelerinden ayrılıp farklı bir ortama girmeyi istemezler. Her ne kadar okula gitmeye mecbur olduklarını bilseler de bu konuda büyük direnç gösterirler.çocuklar okula gitmeyi neden istemez, çocuklarda okul korkusu, çocuklarda okuldan kaçınma

Çocukları Okula Alıştırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okula başlayacak çocuklarda neyle karışılacaklarını bilmedikleri için ciddi kaygılar olabilir. Çocuğunuzun bu kaygılarından kurtulması için en az bir ay önceden onunla okulla ilgili konuşmalar yapabilirsiniz. Başlayacağı okulu önceden ziyaret etmeniz, ne güzel arkadaşlarının ve öğretenlerinin olacağından bahsetmeniz de onun bu kaygılardan kurtulmasında önemli rol oynayacaktır. Okula gitmeme istediği yalnızca birinci sınıf ve kreşlerde değil, daha önce okula giden çocuklarda da olabiliyor. Yaz tatilinin verdiği rahatlık onlarda bu isteksizliği doğurabiliyor. Bu yüzden okul açılmadan en az iki hafta önce bazı sorumlulukları yerine getirmesi için kurallar koyabilirsiniz. Oyuncak, bilgisayar ve yatış saatlerinde mutlaka alışkanlık sağlayacak değişiklikler yapmalısınız.

Ana Sınıfı ve Birinci Sınıfa Gidecek Çocuklara Nasıl Davranmalıyız?

Ana sınıfı veya birinci sınıfa gidecek çocuklara okulun harika bir yer olduğu konusunda bilgi verebilirsiniz. Çocuğun okul saatleri tamamlandığında tekrar eve döneceğini bilmesi ve eve döndüğünde onu karşılayacağınızı söylemeniz onun kaygılarından kurtulmasında oldukça etkili olacaktır. Kendisinden önce okula başlayan çocukların yaşadığı süreci anlatan hikâye tarzı kitapları okumanız da okula başlamalarında son derece etkili olacaktır. Yazmayı öğrendiğinde kendisinin bu duyguları anlatacağı yazılar yazabileceğini söyleyebilirsiniz. Hala gitmek istemediğiniz söylüyor ve direniyorsa asla sinirlenip kızmayın, demek ki kafasında çözemediği şeyler var. Bu süreci sabırla ve sevgiyle aşacağınıza emin olabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*