Çocuklara Okunan Masallara Dikkat

çocuklara masal okuma, çocuk masallarına dikkat edilmeli

Belli bir yaşa gelmiş olan her çocuğun hayal dünyası gelişmektedir. Bu hayal dünyalarına katkı sağlayan en büyük etken kitaplardır. Çocuklar kitaplarla çok küçük yaşlarda tanışmalı ve kelime haznelerini geliştirmelidir. Masal okumaya başlanma yaşları 2-3 yaş civarıdır. Bu yaşlarda ani öfkelenmeler görülebilir. Şiddetli tepkiler vererek isteklerini yaptırmaya çalıştıkları dönemdir. Bu gelişim yönünden normal bir süreçtir.çocuklara masal okuma, çocuk masallarına dikkat edilmeli

Gelişim çağlarını eğlenceli ama eğitici kitaplarla süslemek çocuklara verilen en güzel hediyelerden biridir. Ahlaki, bedensel, kültürel veya davranış olarak eğitim vermenin en güzel yöntemi masal yoludur. Bu yaşta ki çocuklarla konuşurken, bir şey isterken ve masal okurken kelimelerle oynanmamalı, doğrusu nasılsa öyle telaffuz edilmelidir. Çocukların küçük ve şirinliğinden dolayı cümleler bebek konuşmasına dönüştürülmemelidir. Bu şekilde konuşmak çocuklarda kalıcı olabilmektedir.

Örnek olarak; Hadi attaa gidelim yerine hadi gezmeye gidiyoruz cümlesi kurulmalıdır. Güle güle, görüşürüz, hoşça kal kelimeleri yerine baş baş veya babay denmemelidir.

Masallar 3

Ne Tür Masallar Okunmalıdır?
Masal dili çok sade ve net olmalıdır. Bir çocuğun anlayacağı dilde cümle tarzları bulunmalıdır.
Uzun masallar tercih edilmemelidir. Bu yaşlarda ki çocuklar uzun konuşmaları takip edemediği için kısa tutulan masallar okunmalıdır.
Masallar boş cümleler içermemelidir. Ahlaka, davranışa ters olan masal türleri seçilmemelidir. Çocuklar boş kaset olduklarından dolayı ne verirseniz onu zihnine yerleştirir. Bu avantajı güzel bilgilerle doldurarak kullanmalısınız.
Kırmızı başlıklı kız gibi masallar anlatılmamalıdır. Bu tarz masallardan ürkecek ve korkuyla geçen bir çocukluk yaşayacaktır.
Çocukların masumiyetine uygun korkutmayan ve şiddet içermeyen masallar tercih edilmelidir.
Masallar okunurken ses tonu çok önemlidir. Heyecanlı cümleler okurken durgun, sakin ses tonuyla okumak çocukta ilgi kaybetmesine neden olmaktadır. Sakin cümleler okurken ses tonunu yükseltmek yersiz heyecan ve korkuya neden olacaktır. Masal okumak baştan savma yapılmamalıdır. Çocuklara değer vererek uygun bir ses tonuyla okunmalıdır.
Masallar 2

Masal Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Masal okuma zamanını çocuk seçmelidir. Zira isteksiz oldukları anda okunan masallar fayda vermeyecektir.
Sadece uyuması için masal okunmamalı, aynı zamanda gelişimini sağlaması için özen gösterilmelidir.
Masal veya öykünün içeriği bilinmeden okunmamalıdır.
Çocuğun yaşına ve kişiliğine uygun olan masallar seçilmelidir.
Okurken ses tonu ve mimiklere dikkat edilmelidir.
Masal bittikten sonra karşılıklı olarak ne anladığı üzerinden sohbet edilmelidir.
Özellikle resimli kitaplar seçilerek hayal dünyalı geliştirilmelidir.
Kazandırılmak istenen pek çok değer masal yoluyla kazandırılmalıdır.
Resimli masallar da ki karakterlerin edebe uygun olup olmadığı dikkate alınmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*