Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Neler Olabilir?

çocuklarda boy uzatma, çocukların boyu nasıl uzar, çocuğun boyunu uzatma

Çocuklarımızın boylarının olabildiğince uzun olmasını isteriz ve bunun için onları spora gönderir, iyi bir şekilde bakar ve herhangi bir rahatsızlığı varsa hemen tedavisini yaptırırız. Zira kısa boylu maalesef çocuğun yetişkinlik hayatında diğerlerinin fiziksel olarak gerisinde kalmasına neden olabilir ve bu da günlük hayatta sıkıntılar doğurabilir. Boy uzamasında bir çok şeye müdahale etmemiz mümkün olmasa da çocuklarda boy uzatan yiyeceklerle en azından olması gereken boya ulaşmasına biraz daha yardımcı olabilir, sağlıklı bir şekilde genetiğinin müsaade ettiği boylara erişmesini sağlayabilirsiniz. Bir çocuğun boyunun en fazla ne kadar olacağı aslında gerek annesinden gerekse de babasından gelen genler sebebiyle belli olur. Fakat hem beslenme alışkanlıkları hem de çocuğun sahip olduğu hormonlar ile bu boy üzerinde bazı değiştirici etkilere de sahip olurlar.çocuklarda boy uzatma, çocukların boyu nasıl uzar, çocuğun boyunu uzatma

Bilhassa da gece uykusunu iyi bir şekilde uyuyan çocukların ise daha fazla büyüme hormonu salgıladıklarının neticesinde daha uzun boylu oldukları bilinmektedir. Yemeklere geçilmeden önce çocuğunuzun düzenli bir uyku programının olduğundan emin olmayı unutmayınız. Yapılan araştırmalar sonucunda çocukların boylarının uzamasında doğru beslenme alışkanlıklarının büyük önem arz ettiğini gösteriliyor. Öte yandan D vitamini ile kalsiyum içerikleri, çocukların büyüme hormonu salgılama oranlarını değiştirmekteler ve bu sebeple bu maddelerin eksikliğini çeken çocuklarda hormonal bozuklukların ortaya çıkması da muhtemeldir. On yaşına kadar olan çocukların hemen hemen her gün iki bardak az yağlı sütle birlikte otuz gram peynir ve bir tane yumurta yemelerinin bu günlük ihtiyaçlarını karşılamakta yeterli olabileceği de belirtilmektedir.

Tabii ki yalnızca vitaminler ve kalsiyum değil çinko da önemli bir boy uzama kaynağıdır. Bu sebeple hem beyaz et hem de kırmızı et tüketimi bilhassa da kuzu eti çocukların beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Elbette devamlı et yemenin de pek sağlıklı olmadığını düşünürsek baklagiller ile tahıl ürünlerinin de çocuk beslenmesinde ve ya beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük yeri olduğunu söyleniyor. Her ne kadar beslenmenin boyun uzamasına etkisi bilinse dahi spor yapmanın bu etkiyi arttırdığı bilinmektedir. Dolayısıyla voleybol, basketbol ve ip atlama gibi bol zıplamalı sporların beslenmeyle birlikte desteklenmesi daha uzun bir boya erişmesi için çocuğunuza destek olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*