Çocuklarda El Tercihi

çocuklarda el seçimi, çocuklar hangi elini kullanmalı

İnsan beyni iki yarım küreden oluşur. Beynin her bir yarımküresi, karşı vücut hareketini ve hissini yönetmede baskındır. Başka bir deyişle, sağ beyin lobu, ağırlıklı olarak vücudun sol ekseninde bırakılan uzuvların işleyişinden sorumludur ve sol beyin de nispeten sağ gövdeyi çalıştırır. Bu iki beyin hemisfer, aksonlardan oluşan bir yapı olan ‘corpus collosum’ aracılığıyla birbirine bağlanır. Bu bağ sayesinde iki yarıküre arasındaki nöral geçişler ve bilgi akışı sağlanır.çocuklarda el seçimi, çocuklar hangi elini kullanmalı

Her iki beyin lobunun da kendi içlerinde baskın olarak yönettiği bazı işlevler vardır. Önceki yıllarda, bu yönetim daha keskin yorumlanacaktır. Örneğin, konuşmadan sağ beyin sorumludur, sol beyin matematiksel, operasyonel, mekansal konuları yönetir…. Ancak günümüzde teknolojinin ve tıptaki gelişmelerle beynin çalışma mekanizması hakkında daha fazla bilgiye ulaşıldı. Aslında, her iki beyin lobunda da tüm vücut süreçleri, duyular ve duygular yönetilir. Diğer bir deyişle, görevler arasında kesin ve kesin bir dağılım yoktur, işbirliği içinde çalışırlar. Burada, ‘egemenlik’ durumu hakkında gerçekleştirdikleri görev açısından konuşmak yanlış olmayacaktır. Bu nedenle, günümüzde, sağ beyin “konuşmayı yöneten merkezdir” yerine “konuşmada daha etkili olan bölge” olarak kabul edilmektedir.

Çocukların el tercihi de nörolojik gelişmelerinin bir sonucu olarak şekillenir. Her birimiz, fizyolojik bir problemimiz yoksa, her iki eli de fonksiyonel olarak kullanırız, ancak çoğumuzun ağırlıklı olarak kullandığı el açıktır ve bu dünya çapında sağ eldir. Sol eli baskın olarak kullanan bireylerin sayısı da dikkate değerdir. Yetişkinlerin el tercihi, tüm başarıların ve öğrenmenin gerçekleştiği çocukluğa dayanır. El tercihi 1-2 yaşında başlar ve 2-3 yaşın sonunda daha belirgin hale gelir. Bu yaş aralığı çocuktan çocuğa değişebilir. Unutulmamalıdır ki, her çocuğun prensibi farklıdır, her çocuk benzersizdir, gelişimin her aşamasında tüm beceriler ve öğrenme için geçerlidir.

Ülkemizde, çocuğun el tercihi çoğunlukla okulun başında öğretmen tarafından fark edilir ve yine öğretmenin yanlış bilgilendirilmesi nedeniyle, çocuğun sol eli onu sağ elini kullanması için uyarır ve doğal bir sonucu olarak bu, çocuğun yanlış bir şey yaptığını hisseder ve akademik başarısı azalır. yazma becerilerinde geride kalmak ve okula gitmek istememek gibi tepkiler.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğun el tercihinin belirginleştiği dönemden itibaren, ebeveynlerin baskın eli çocuğun iyi bir gözlemcisi olarak tanıdığı ve eğer bu seçim başka bir şekilde bırakılırsa, çocuğu, değiştirin, bu durumu okula ve çocuğa başlamadan önce öğretmenle paylaşın Sınıfta buna göre bir oturma düzenlemesi ayarlanması, masa ve masayı çocuğa uygun olarak ayarlaması ve çocuğun elini değiştirmeye çalışmaması istenir. tercih.

Görülebileceği gibi, iyi gözlem ve birkaç çevresel dokunuş ile çocuğun baskın eli ile ilgili olumsuz sonuçları önlemek mümkündür.

Unutulmamalıdır ki, çocuğun tercihi doğumundan getirilen bireysel bir özelliktir. Bu duruma saygı göstermeli ve çocuğu olduğu gibi kabul etmeliyiz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*