Çocuklarda Konusma Bozuklugu

çocuklarda konuşma bozukluğu nedenleri, çocuklarda görülen konuşma bozukluğu

Çocuklarda Konuşma Bozukluğuna Dikkat Çocuk doğduğu andan itibaren gelişmeye başlar. Buna dil gelişimi de dahildir. Çocuğun yaşına uygun bir konuşma becerisine sahip olması çok önemlidir. Çocuğun zamanında konuşması demek, gelişiminin ve sosyal ilişkilerinin düzenli olması, öğrenme seviyesinin de normal olması anlamına gelir.

Burada önemli olan, bir çocuğun konuşabilmesi için, sinir sistemi ile dil kasları arası yolların, ağız – damak – dudak – diş yapısının doğuştan normal olması gerekmektedir. Bunlarda oluşan herhangi bir problem veya eksiklik ya da sonradan ortaya çıkan bozukluk, çocuğun yaşıtlarına göre konuşmasını etkileyecektir.çocuklarda konuşma bozukluğu nedenleri, çocuklarda görülen konuşma bozukluğu

Çocuklar genellikle 6. Aydan itibaren heceleyerek konuşmaya başlarlar. 1. Yaşına gelindiğinde ise kelimeler belirginleşmeye başlar. 1.5 yaşına geldiğinde ise cümle kurmayı hemen hemen öğrenmiş demektir. Bu normal olan bir süreçtir, bunun dışında kalan çocukların ise, konuşma becerisinin incelenmesi gereklidir.

Bazı grup çocuklar vardır ki, konuşmasına engel hiçbir durum olmamasına rağmen, konuşmakta geç kalırlar. Bu durumda anne- baba bir dönem beklemeli, herhangi bir gelişme olmadığı taktirde çocuk için gerekli kontrolleri yaptırmalıdırlar.

cocuklarda konusma bozuklugu manset Çocuklarda Konuşma Bozukluğuna Dikkat

Konuşma bozukluğunun nedenleri
Konuşma seviyesini etkileyen veya geciktiren yada engelleyen belli başlı pek çok neden vardır. Çocuğun konuşma becerisinin gelişmesi için öncelikle dışarıdan ses alması, bunu analiz etmesi ve yorumlaması gereklidir. İşitme sorunu yaşayan çocuklar, dışarıdan hiçbir ses almadıkları için konuşma problemini yoğun bir şekilde yaşarlar.

sponsor reklam
Konuşmayı olumsuz etkileyen bir diğer durum ise, çocuğun görme sorunu yaşamasıdır. Bu durum çocuğun arkadaşlarını görmesi, etrafında olup biten durumlara şahit olması ve bu durumları yorumlaması bakımından büyük bir engeldir ve çocuğun konuşmasını engelleyen bir diğer sebeptir.
Sık sık havale geçiren çocuklarda da konuşma bozuklukları görülür. Çocuk konuşma çabası içine girdiği sırada havale nöbetine takıldığında, beynindeki bazı bölgelerde zarara yol açarak, önemli sorunlara neden oluyor.

Kendi haline bırakılan çocuklarda da konuşma sorunları yaşanmaktadır. Bunu önlemek için, onunla konuşulması ve ilgisini çekecek oyun aktiviteleri yapılması, konuşmasını belirgin derecede hızlandıracaktır.

Son olarak özellikle 0-3 yaş çocuklarda televizyona bağlı olarak dışarıyla ilişkisini keserek kendi halinde olma eğilimi, etrafındaki insanlardan uzaklaşma, konuşmada gerileme, yaşıtları ile oynamak konusunda isteksizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Çocuğun konuşma seviyesini hızlandırmak için yapılması gerekenler

Çocuk için huzurlu bir aile ortamı oluşturmak
Onu sevmek ve bunu hissettirmek
Çocuk ile sık sık konuşmak, onunla oyun oynamak
Çocuğun sağlıklı beslenmesini sağlamak
Çocuğu kendi haline bırakmamak
Yaşıtları ile birlikte oyun oynamasını sağlamak
Televizyon izleme süresini kısıtlamak (0-4 yaş)
Konuşurken kısa cümleler kurmak
Parmak oyunları oynamak
Günlük aktiviteler üzerine sık sık konuşmak

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*