Çocuklardaki İdrar Kaçırmayı Önleme

çocuklarda idrar kaçırma, çocuklar neden altına kaçırır, çocuklarda alt ıslatma

İdrar kaçırmanın ilk tedavisi genellikle günlük alışkanlıklarınızı değiştirmektir. Bu, çocuğa baskı yapmayı, aşırı hassas olma, suçlama veya kınama gibi davranışlardan kaçınmayı ve destek sağlamayı gerektirir. Bunların dışında;çocuklarda idrar kaçırma, çocuklar neden altına kaçırır, çocuklarda alt ıslatma

Günün ve gecenin belirli saatlerinde alınan sıvı miktarını azaltmak

Özellikle yatmadan 2 saat önce su vermeyin,

Kafeinli yiyecek ve içeceklerden kaçının

Yatmadan tuvalete gitme

Tuvalete erişimi kolaylaştırmak,

Belirli bir programda idrara çıkması için bebeğinizi gece uyandırın,

Kızartılmış yiyeceklerden, gazlı içeceklerden, renkli tatlılardan kaçının.

Ortalama iki saatte bir işeyin.

Okula giden çocuklar her iki molada bir idrara çıkmalıdır.

Her gün düzenli bağırsak hareketleri,

Çocuğun tuvaleti oturmalı (alafranga) ve ayaklarının altına uygun bir basamak konulmalıdır.

Kuru kalma sorumluluğunu alması için çocuğunuzu teşvik edin

Doktorunuz ayrıca çocuğunuzun özgüvenini artırmak gibi davranış değişiklikleri önerebilir.

Davranış ve yaşam tarzındaki değişikliklerden fayda sağlayamayabilecek çocuklarda anksiyete tedavisi veya ilaç tedavisine başlanabilir.

Alarm işleme, bebek yatağı ıslatırken bip sesi çıkaran cihazlar kullanır. Bunun için çocuğun 8 yaşında olması beklenmeli ve 2-3 ay tedaviye devam edilmelidir. Bu tedavi sayesinde çocuklarda% 70-84 oranında iyileşme sağlanır. Anksiyete tedavisi sonunda relaps riski yaklaşık% 10’dur.

İlaç tedavisinin amacı mesanenin kasılmasını ve büyümesini önlemektir. İlaç tedavisi ortalama 1 yıl veya daha uzun sürebilir. İlaçların yaygın yan etkileri ağız kuruluğu, bulanık görme, yüz kızarması, vücut ısısı, sinirlilik ve okul performansının azalmasıdır.

Üriner inkontinansınız kabızlık veya idrar yolu enfeksiyonları gibi şeylerden kaynaklanıyorsa, önce bu problemler tedavi edilmelidir.

Terapi (Danışmanlık): Bir çocuk psikiyatristiyle çalışmak, çocuğunuzun yaşam değişiklikleri veya diğer streslerle başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuza nasıl yardım edebilirsiniz?

Çocuklar, yatak ıslatma konusunda utanmış, suçlu veya endişeli hissedebilirler. Çocuğunuzun bilerek yatak ıslatmadığını ve sizin yardımınız olmadan bunu önleyemeyeceğini unutmayın. Onu azarlamayın veya suçlamayın. Arkadaşlarının veya diğer aile üyelerinin bu yüzden ona zarar vermediğinden emin ol.

Unutmayın, yatak ıslatma geçici bir sorundur. Gündüz idrar kaçırma nedeniyle evden çıkarken yanınızda ekstra giysi taşıyın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*