Diş teli fiyatı nasıldır?

diş teli fiyatları, diş teli fiyatlarının belirlenmesi, diş tellerinin fiyatları ne kadar

Diş teli fiyatı her zaman tartışılan ve bir türlü üzerinde anlaşma sağlanabilen ve çözülebilen bir konu değildir. Diş teli fiyatı üzerinden giden tartışmaların nedeni bölgeye, doktora ve kullanılan malzemeye göre fiyatlarda büyük farklılıklar oluşmasıdır. Diş teli fiyatı Türkiye’de 2000 TL ile 9000 TL arasında farklılıklar gösteriyor. Devletin diş sağlığı ile ilgili tedavileri ayrıcalıklı tedavi kapsamında değerlendirmesi ve sigortanın diş teli tedavisine katkıda bulunmaması fiyatların tavan yapmasına neden oluyor. Özellikle özel kuruluşlar bu durumdan fazlası ile yararlanabiliyorlar.diş teli fiyatları, diş teli fiyatlarının belirlenmesi, diş tellerinin fiyatları ne kadar

Diş teli tedavisinde uygulanan farklı yöntemler de fiyat farkının ortaya çıkmasına nedenlerden biri. Diş teli tedavisi yöntemi olarak 3 metod vardır. Bunlar geleneksel yöntem, invisalign yöntemi ve indirekt bonding yöntemidir. İnvisalign yönteminin diğer adı da görünmez diş teli tedavisidir. İndirekt bonding yönteminde ise çıkarmalı – takmalı bir diş teli tedavisi uygulanır. Bu yöntem en yeni uygulamalardandır.

Diş teli fiyatlarının yüksek olması bazı insanların rahatsızlıklarına rağmen tedaviden vazgeçmelerine sebep oluyor. Ancak iyi bir araştırma ile uygun fiyatta diş teli tedavisi yapan bir yer bulunarak tedavi sağlanmalıdır. Çünkü bozuklukların ilerlemesi çok daha fazla sıkıntı ortaya çıkaracaktır.

Bahsettiğimiz diş teli fiyatlarındaki yükseklik ve farklılıklar ancak devletin olaya müdahil olması ve sorumluluk alması ile çözülür. Devlet her sene diş teli fiyatlarına sabit bir ücret getirse de bu ücretlere uyulduğunu söylemek pek kolay olmaz. Devlet hastanelerinde diğer yerlere göre diş teli tedavisinin uygun fiyatta olması pek bir şey ifade etmiyor. Çünkü devlet hastanelerinde oluşan sıra nedeni ile hastaneler yıllar sonraya randevu verebiliyor. Böyle olunca da hastaların dişlerinde oluşan bozukluklar artabiliyor ve tedavisi güç hale gelebiliyor. Özel kurumlarda ve muayenelerde de sigorta geçmemesi nedeniyle ekonomik durumu iyi olmayan hastalar tedavilerini gerçekleştiremiyorlar.

Daha öncede belirttiğimiz gibi Türkiye’de diş teli fiyatı 2 bin TL ile 9 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. En uygun olanı ve en iyi tedaviyi yapan yeri bulmakta hastaya kalıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*