Diş Teli Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

diş teli fiyatı

Diş teli tedavisi yani ortodontik tedavi, günümüz insanları tarafından, çene yapısının bozulmasından kaynaklanan yamukluğun düzeltilmesine yardımcı olan diş telini kullanmaktadır. Özellikle günümüz gençleri bu tedavinin uygulanmasına ilgi gösteriyor çünkü dış görünüş onlar için önemlidir. Çocukluk döneminde, zararlı alışkanlık olarak tabir edilen parmak emme ve yalancı emzikler çene yapısının bozulmasına ve dişlerin biyolojik yapısının bozulmasına neden olur. 0-4 yaş arası çocuklar, parmak emme ve yalancı emzik emme alışkanlığını bırakmazlarsa, diş teli tedavisi bir hayli daha zor olur.diş teli fiyatı

Peki, ortodontik tedaviye ihtiyaç duyan herkes diş teli taktırmak istiyor fakat diş teli fiyatları nedir? Diş teli fiyatları neye göre belirlenir? Günümüz dünyasında çoğu insan maddi durum yetersizliğinden dolayı sağlık ihtiyaçlarını karşılayamamakta. Türkiye’den örnek verecek olursak, Sağlık Bakanlığı yasaları tarafından, ortodontik tedavinin sorunlu bir sağlık nedeni olmadığını ve tamamen özele giren bir harcama olmadığını ön sürüyor. Ayrıca devlet hastanelerinde 8 yaşın altındaki çocuklara diş teli uygulaması yapılmıyor. 18 yaşın üzerine de ücretli olarak yapılıyor. 8- 18 yaş aralığında ise bazı durumlarda diş telleri takılıyor ve 1.000 TL gibi bir ücret alınıyor. Ama sıra bekleme durumunun çok uzun sürdüğünden bahsediliyor. Yani aldığınız sıranın gelmesini beklediğiniz sırada 18 yaşınızı aşarsanız takılması ve SSK tarafından yüzdesinin devlet hastanelerinde karşılanmaması durumuyla karşılaşılabilir.

Tabii ki diş teli fiyatları; diş telinin boyutuna, cinsine ve kalitesine göre değişmekte. Genel olarak tercih edilecek yöntem ve ortodonti bozukluğa göre değişmekle birlikte, diş teli fiyatları 2.500 bin ve 6.000 bin TL arasındadır.Ayrıca bazı polikliniklerin 1500 tl ye kadar düşük fiyatlarda diş teli tedavisi yaptıklarını duymaktayız. Ayrıca muayeneye gitmeden de diş teli için bir fiyat söylemek hastaneler tarafınca doğru değildir çünkü işçilik parası ve diş teli parası ayrı ayrı hesaplanır.

Özetleyecek olursak, ortodontik tedavide diş teli fiyatlarının belirlenmesi için önce kişinin muayene olması gerekmektedir. Ufak bir tavsiye vermemiz gerekirse, diş teli tedavisine başlamadan önce, fazla para ödememeniz adına ufak çaplı bir araştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*