Diyet ve Cilt Bakımı

cilt bakımı, diyet yapma, diyet ile cilt bakımı

Doğru cilt bakım zaman alıcı ve masraflı olabilir. Eczanelerde reçetesiz satılan birçok seçenek olmasına rağmen hangi ürünün sizde nasıl bir etki yaratacağını bilmek zor. Neyse ki, dengeli bir diyet ile sivilce, güneş lekeleri, yaşlanma çizgileri, dehidrasyon ve hatta cilt kanseri de dahil olmak üzere çeşitli koşullara, karşı ciltte iyi bir savunma oluşturulabilir.cilt bakımı, diyet yapma, diyet ile cilt bakımı

Antioksidanlar, serbest radikalleri yok ederek cildin güneş ışınlarına ve yaşlanmaya karşı korur. Bir başka yaygın sıkıntı cilt kuruluğudur. Günde 8 bardak su içmek bu kuruluğa faydalı olacaktır.

Gıda Türleri

Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar iyi yağlar olarak adlandırılır. Bir spor dergisindeki makaleye göre, balık, fındık, zeytinyağı, fıstık yağı, kanola yağı ve avokado inflamasyonu azaltan sağlıklı yağlar içeren gıdalardır. Ayrıca meyveler, sebzeler, yeşil çay, zencefil ve kekik gibi besinler de anti oksidan özellik taşır. Farklı besinler farklı antioksidanlar içerdiği için, bu gıdaların çeşitli yenmesi en iyisidir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, yeşil çay cilt kanserine karşı koruyucu olan özel antioksidanlar içerir. Melanom öyküsü olan herkesin ilave bir önlem olarak yeşil çay tüketmesi önerilmektedir.

Önerilen Miktar

Yeterince iyi yağ tüketmek için, Amerikan Kalp Derneği haftada en az iki porsiyon balık tüketilmesini öneriyor. Balığı zeytinyağı ile veya ızgaraolarak hazırlayın.  Balık yenilmeyen günlerde, tuzsuz badem veya bir avuç tuzsuz fındık, avokadolu salata veya fıstık ezmeli sandviç yenilmesi önerilir.

Antioksidan diyetin yeterli olduğundan emin olmak için, kahvaltıda bir bardak yeşil çay içilmeli. Sağlıklı yetişkinlerin her gün meyve ve sebze tüketilmesi önerir. Özellikle antioksidanların yüksek oranda olduğu, koyu meyve ve sebzeler tercih edilmeli. Otlar ve baharatlar diyete antioksidan eklemenin başka kolay yoludur. Tuz veya tereyağı kullanımı yerine, kekik, zencefil veya biberiye ile et ve sebzeleri marine edebilirsiniz.

Uyarı

Balık birçok sağlık yararları sunarken, aynı zamanda civa ve diğer zararlı maddeleri de içerebilir. Hamile kadınlar ve küçük çocuklar, sınırlı miktarda balık tüketmelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*