DOLAR MI ALTIN MI ALINMALI?

Para biriktirmek isteyenlerin kendilerine sordukları soruların başında tabii ki dolar mı altın mı almalı sorusu gelmektedir. Zira parayı devamlı olarak Türk Lirası’nda tutmanın maalesef belli riskleri mevcut ile birikiminizin değer kaybetmesini istemiyorsanız çeşitli araçlarla paranızı garantiye almanız gerekir. Bu seçeneklerden bir tanesi dolar, bir tanesi ise altın ile aklınızda hangisini seçmenin daha iyi olacağına dair bir şüphe varsa, sizler için avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim.

Para Biriktirmek İçin Dolar Alınması

yatırım yapmak, döviz büroları, paranızı garantiye almaDolar, dünyanın her yerinde geçen ve dilediğiniz her an Türk Lirası’na döndürebileceğiniz ve hatta direkt alışveriş bile yapabileceğiniz bir para birimidir. Dolayısıyla sıklıkla birikimlerinize başvurmanız gerekebilir, nakit ihtiyacınız oluyorsa dolar sizin için biçilmiş kaftan olur. Aynı zamanda uluslararası geçerliliğinin olması sayesinde dünyanın her yanında ödemelerinizi bir şekilde dolarla yapabiliyor, en kötü ihtimal döviz bürolarından dönüştürebilirsiniz. Daha uzun seneler boyunca bu konumunu da koruması beklenmektedir. Fakat doların ABD ekonomisine göbekten bağlı olması, ABD’deki ekonomik gelişmelerden sıklıkla etkilenmesine neden olur. Hatta ülkemizdeki ekonominin gidişatının da doları sıklıkla etkilemesi, paranızın Türk Lirası cinsinden değerinin devamlı olarak dalgalanmasına neden olabilmektedir. Genellikle yukarı yönlü bir gidişat olsa da, doların zaman zaman beklenmedik düşüşler ortaya koyabilmesi, onu biraz daha riskli hale getirmektedir.

Para Biriktirmek İçin Altın Alınması

Altın ise gerek az bulunurluğu gerekse de kötüye giden ekonomik koşullarda değer kazanması nedeniyle değerli bir metaldir. Bilhassa ekonominin kötüye gittiği zamanlarda birikimlerini korumak isteyenlerin altın alarak paralarını değerlerini korumaları, hatta arttırmaları mümkündür. Bu bakımdan dolara göre genellikle daha sağlam bir duruşu olduğunu belirtmek gerekiyor.

Altın, Dolar ve ya Yoksa Euro mu tercih edilmeli?

Eğer birikmiş paranızı hızlı bir şekilde nakit yapmak, ayrıca daha çabuk inip çıkan bir para birimine yatırım yapmak isterseniz, dolar yahut euro tercih edilmelidir. Lakin kendinizi garantiye almak, uzun vadeli bir yatırım yapmak ve ekonomi iyi durumdayken birikimlerinizi sağlamak için altını tercih edilmelidir. Unutmayın, ikisini de yanlış zamanda almak size kayıplar yaşatır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*