El aletleri Sektörü Gelecekten Umutlu

el aletleri sektörü, hırdavat sektörü

Türkiye’de el aletleri sektörünün,  gelişen inşaat ve yapı çalışmaları sebebiyle tüketicilerde gelen talebe bağlı olarak ileriki dönemde de aynı oranda büyümeyi sürdürmesi bekleniyor. Sektörün, her sene inşaat ve yapı sektörlerine paralel bir performans göstermesi araştırmacılar tarafından öngörülüyor. El aletleri sektörü 2012 yılında yüzde 25 ’ lik büyüme oranına yakın bir büyüme ile kapatması uzmanlarca beklenmiş ve 2012 yılı sonundaki veriler sektörün beklen büyüme oranını yakaladığını göstermiştir. el aletleri sektörü, hırdavat sektörü

El aletleri; inşaattan otomotiv sektörüne, tarımdan savunma sanayine, enerjiden bilişim sektörüne kadar üretim hizmetlerinin ve sanayinin hemen hemen her dalında kullanılıyor. Profesyonel ve amatör ürünler olarak iki kategoriye ayrılan el aletleri pazarında, son 10 yıldır özellikle amatör kullanıcılar bazında önemli gelişmeler yaşanıyor. Amatör kullanıcılar pazarında yaşanan bu gelişmelere bağlı olarak, Türkiye’deki yapı marketlerinin sayısında önemli artışın yaşandığı, bunun sonucunda da pazarın çok büyüdüğü belirtiliyor. Sektörün öncüleri, yapı marketleri sayısındaki bu artışın, artan inşaat çalışmaları, hızla gelişen kendin yap anlayışı, elektrikli el aletleri ve bahçe aletleri piyasasındaki gelişmelerin, el aletleri pazarına önemli potansiyel oluşturduğunu dile getiriyor.

Son 10 Yılda Hızlı Büyüme

Kontrol kaleminden tornavidaya, keserden keskiye, servis aletlerinden zımbaya, vidalama makinesinden matkaba, kesme aletlerinden zımparaya, dekupaj testeresinden kırıcı delicilere kadar
binlerce ürün alternatifini bünyesinde barındıran el aletleri sektörünün, son dönemde sadece inşaat alanlarında değil, evlerde de kullanımı yaygınlaştı. Evlerde hobi amaçlı kullanımı artan ve hafif hizmet kullanıcılarını da içine alan kendin yap anlayışı neticesinde el aletleri sektörü, son 10 yılda hızlı bir büyüme kaydetti. Avrupa’da oldukça yaygın olan kendin yap düzeni ve Türkiye ’ de tamir etmenin hobi olarak algılanmasıyla beraber el aletleri pazarının, yıllık ortalama yüzde 25 büyüme gösterdiği belirtiliyor. Uzmanlar, hobi amaçlı el aletleri sektörünün yıllık pazar hacminin bahçe ürünleriyle beraber 300 milyon TL ’ yi bulduğunu söylüyorlar.

Sektörün Yüzde 25 Büyümesi Garanti

El aletlerinin başlıca sektörleri konumunda olan inşaat ve otomotivde 2008 ’ de yaşanan ekonomik krizden sonraki yıllarda başlayan sektörel hareketlilik, 2010-2011 yıllarında yerini düzenli artışa bıraktı. Bu sektörlerde yaşanan hareketlilik, 2010-2011 döneminde Türkiye el aletleri pazarında yüzde 10 ‘ luk büyüme sağlamışken, inşaattaki canlanma ve konut satın almalarındaki hareketlilik, 2012 yılında el aletleri pazarını büyüttü. Sektörün ileri gelenleri, krizin etkisinin tam olarak aşıldığının ve sektörün yüzde 25 büyümesinin garanti olduğunu vurguluyorlar. El aletleri pazarının, inşaattaki canlanma ve tüketicilerde artan kendin yap düzenine bağlı olarak, bu yıl da rahatlıkla yüzde 25 büyüyeceğini belirtiyorlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*