Evlat Edinme Sürecinde Yaşananlar

evlat edinme, evlat edinme süreci, nasıl evlat edinilir

Evlat edinme, evlat edinmeye uygun bir çocuk ile evlat edinmeye hak kazanan kişi veya eşler arasında hukuki bağların tesis edilmesi suretiyle ana-baba-çocuk ilişkisinin kurulmasıdır. Diğer bir yaklaşım, evlat edinme, evlat edinen ebeveyn ile çocuk arasında yeni ve kalıcı bir ilişki yaratmaktır. Bu gerçekleştiğinde, evlat edinilmiş bir çocuk ile ailede doğan bir çocuk arasında yasal bir ayrım olmayacaktır.evlat edinme, evlat edinme süreci, nasıl evlat edinilir

Değerlendirme faktörleri

Benimseme sürecinde değerlendirilmesi gereken birçok faktör vardır ancak en temel şekilde değerlendirilmesi gereken durumları ve nitelikleri sorgulamayı da göz ardı etmemek önemlidir;

  1. Mali yeterliliğin mevcudiyeti

Evlat edinme, koruyucu aile olma ve çocuğun aile birleşimi sırasında ve sonrasında evlat edinme ve yaşama masraflarını karşılayabilme sürecinde, ebeveynlerin maddi yeterliliği; yükümlülüklerin yerine getirilmesi açısından önemlidir.

  1. Tıbbi ve ruh sağlığı ihtiyaçlarının karşılanması

Koruyucu ailelerden evlat edinilen bir çocuğun tıbbi ve zihinsel sağlık bakım masraflarını karşılamak için ebeveynlere farklı düzeylerde yardım sağlayan kurum veya kuruluşlar olabilir. Evlat edinilen bir çocuğun yardımlı veya yardımsız tıbbi ve ruh sağlığı ihtiyaçları en temel ihtiyaçlar arasında yer alacaktır.

  1. Eğitim desteği sağlamak

Çocuğunuzun eğitim ihtiyaçlarını karşılamak ve özellikle yüksek öğrenimini planlamak için; Ebeveynlerin iyi bir gelecek sağlamak için çeşitli kaynaklar oluşturabilmeleri önemlidir.

  1. Duygusal ihtiyaçları ele almak.

Ailenize alacağınız çocuğun duygusal ihtiyaçlarını karşılamak, her çocuğun ihtiyaçlarını koşulsuz sevgi ve destekle karşılamak gibi olacaktır. Bununla birlikte, evlat edinilen çocuğa geçmiş travma ve kayıp nedeniyle yardım etmek için zihinsel olarak da hazırlanmanız gerekir.

Evlat edinmenin duygusal yönü

Evlat edinme sürecinde, çocuğun ve ebeveynlerin evlat edinme konusunda karışık duygulara sahip olması doğaldır. Aynı zamanda, “ebeveynlerim benim ebeveynlerimdir”, koruyucu çocuklar için gelenekseldir ve biyolojik ailelerinin kimliği hakkında daha fazla bilgi edinme arzusu erken yaşta ortaya çıkmayabilir.

Öte yandan, doğum tarihleri   hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen çocuklar için de tipiktir. Çoğu zaman en büyük merak, biyolojik ebeveynlerin neden çocuklarını farklı ailelere gönderip evlatlık vermek istedikleridir. Özellikle günümüzde birçok tıbbi problemde genlerin oynadığı rolün kabul edilmesiyle birlikte, birçok insan onların sağlıkla ve diğer önemli hikayelerle olan bağlantılarını bilmek isteyebilir. Çocukların biyolojik aileleriyle ilgilenmeleri, koruyucu ailelerini sevmedikleri veya onlara yakın hissetmedikleri anlamına gelmez. Oldukça keskin bir şekilde hissedilebilen bu öğrenme ihtiyacı, çocukların gelişiminin normal bir parçasıdır. İnsanlar genellikle biyolojik ailelerini öğrenerek ve hatta onlarla tanışarak onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler.

Bazı insanlar için genel olarak evlat edinme hakkında konuşabilecekleri kişileri bulmak zor olabilir ve zaman alabilir. Bir aile üyesi, arkadaş veya danışman olsun, konuşacak güvenilir insanlar bulmak, süreçle ilgili gerçekleri anlamanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.

Biyolojik aileleri aramaya karar vermek zor bir zaman olabilir. Bu karar verildikten sonra, kendinizi ve ailenizi herhangi bir duygusal duruma hazırlamanız önemlidir. Biyolojik ailelerin incelenmesinin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Beklentilere ve umutlara tutunmak yerine kendinize doğru olanı yaptığınız sürece attığınız her adım, verdiğiniz her karar gibi işinize yarayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*