Evlilik psikoloğunun etkisi nedir?

evlilik psikoloğu, evlilik psikoloğundan destek alma, evli çiftler için psikolog desteği

Evlilik terapileri sorunlar yaşayan ve bunları minimum hasarla çözmek isteyen, etkili iletişim konusunda yardım almak isteyen çiftlerin ülkemizde de gün geçtikçe daha sık duymaya ya da başvurmaya başladığı bir psikoterapi uzmanlık alanıdır. Bunun bilimsel bir süreç olduğu düşünülerek önyargılara kapılmayıp, istekli ve dürüst yaklaşımlarda bulunduğunuz takdirde çiftlerin aşk hayatı evlilik psikoloğunun etkisi ile oldukça olumlu şekilde etkilenebilmektedir.evlilik psikoloğu, evlilik psikoloğundan destek alma, evli çiftler için psikolog desteği

Tüm sürecin yükü psikoloğa ait değildir

Evlilik psikologları sizlere terapiniz boyunca farklı, hatta bazı katılımcılara göre eğlenceli ya da etkiliyici yöntemlerle kararlar esnasında nasıl birlikte olunacağını, duygu ve düşünceleri kırıcı olmadan ve açıklayıcı biçimde nasıl ifade edilebileceğinizi, iletişim şekliniz nasıl daha sevgi ve saygı ağırlıklı olabileceğini, farklı düşüncelerde nasıl orta yolun bulunabileceğini, kısaca yapıcı ve etkili bir iletişimin yollarını gösterecektir. Ancak sizin bu fikirlere açık olmanız, hatalar ya da kusurlar konusunda kabullenici olmanız, sorunlar konusunda haklı çıkmak yerine çözümcül bir yaklaşımda olmanız terapinin başarılı olması için şarttır.

Öğrendiğiniz yöntemlerde evlilik psikoloğunun etkisi göz ardı edilemez ancak terapi sonrası gündelik uygulamada yöntemlerin sorumluluğu size ait olacaktır.

Tüm sürecin yükü size ait değildir

Tüm süreç boyunca eşiniz ile birlikte katılmanızın şart olmadığı terapilerde dilerseniz evlilik psikoloğunuz ile daha farklı bakış açıları geliştirerek sürece yalnız da dahil olabilirsiniz. Seansları ihtiyacınıza göre ister eşinizle ister yalnızca terapistinizle geçirerek sonuçlara uygun olarak değişimler yapabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*