Evlilik terapisi nedir?

evlilik terapisi nedir, evlilik terapisi hakkında merak edilenler, evlilik terapisi hakkında bilgi

Çift terapisi ya da bir diğer adı ile ilişki terapisi de denilen evlilik terapisi nedir birçok çiftin evliliğini ya da ilişkilerini, ailelerini kurtaran bir terapi çeşididir. Evlilik ile ilgili olan sorunların ve problemlerin çözümü açısından ilişkilerin değişik boyutlarında bulunan çiftler katılabilir ve terapi alabilir.evlilik terapisi nedir, evlilik terapisi hakkında merak edilenler, evlilik terapisi hakkında bilgi

Evlenecek olan çiftler için terapi

Evlilik terapisi evlenecek olan çiftler için evliliklerini korumak e düzeltici etki sağlamak için yapılır. Evlenecek olan kişiler ömür boyu yakın bir ilişkiyi amaçlar ve birlikte bu ömür için bir zemin hazırlar. Evliliğin ilk başlarında olan 20li yaşlardaki evli çiftler için Henüz birlikteliği uyum sağlama konusunda zorlanırlar ve boşanma raddesine gelebilirler. Değişik kültürlerden gelen insanlar arasında uyum sorunu da olabilir.

Küçük çocuklar ile evlilik ve aile terapisi

Evliliğin başındaki çiftlerde tedavi de ilk başta duygusal yakınlık, evliliğe olan yaklaşım ve bağlılık konusu, kişiler arası iletişimin nasıl olduğu, ilgi ve çatışma, ödün verip vermeme konusu ve evlilik yapılırken sözleşme yapılıp yapılmadığı, ifadesi olmamış kararlar alınıp verilmesi, ilişkide sınırlar, cinsel yakınlık, evlilik dışı ilişkilerin olup olmaması, eşlerin birbirleri ile olan gereksinimleri ve cevapları, evlilik ilişkisine müdahale olan kişiler ile ilgili terapi de konuşulan konular başlıcadır. Özellikle ergenlik dönemindeki çocukları olan çiftlerin terapi alması gerekir. Evliliğin en zor dönemlerinden biri de ergen çocuğu olanların geçirdikleri o zor dönemdir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*