Fenerbahçe Beşiktaş Derbisi

fenerbahçe derbisi, beşiktaş derbi, beşiktaş fenerbahçe derbi tarihi

İstanbul’un en büyük derbilerinden bir tanesi olan Fenerbahçe Beşiktaş derbisi de başlangıç düdüğüyle birlikte tüm Türkiye’nin heyecanla ekran başına geçtiği bir derbi. Siyah beyaz ve sarı lacivertin karşı karşıya geldiği derbide ilk mücadele Fenerbahçe 1907 Beşiktaş ise 1903 yılında kurulmasına rağmen 1924 yılında gerçekleşmiştir. Bu mücadeleyi Fenerbahçe 4-0 kazanmıştır. Beşiktaş ise ilk derbi galibiyeti iki takımın oynadığı 6.maç olan 1927 yılında 1-0’lık skorla almıştır.fenerbahçe derbisi, beşiktaş derbi, beşiktaş fenerbahçe derbi tarihi

Farklı skorlara geçecek olursak iki takım arasındaki en farklı skoru da Fenerbahçe almıştır. 6 Aralık 1958’de oynanan maçı Fenerbahçe 7-0 kazanmıştır. Beşiktaş’ın aldığı en farklı skor da 1941 yılında almış olduğu 7-1’lik skordur. Bu derbide en çok forma giyen isim de Beşiktaş’ın efsane isimlerinden bir tanesi olan Rıza Çalımbay’dır. Rıza Çalımbay 16 sene formasını giydiği siyah beyazlı kulüpte tam 62 derbiye çıkmıştır Fenerbahçe’de ise en çok derbiye çıkan 51 maçla Müjdat Yetkiner’dir. Derbinin en golcüsü de 58 maçta 32 golle baba Hakkı lakaplı Hakkı Yeten’dir. Fenerbahçe’de en çok gol atan isim 19 golle diğer bir efsane isim Cemil Turan’dır. İki takım arasında oynanan maçlarda en çok gol atan yabancı futbolcu ise Fenerbahçe’nin efsane ismi Alex De Souza’dır. Brezilyalı futbolcu attığı 13 golle derbide en çok gol atan 3.isimdir.

İki takım arasındaki gerilimi artıran en önemli konulardan biri de futbolcu transferleri olmuştur. Fenerbahçe’den Beşiktaş’a Beşiktaş’tan Fenerbahçe’ye transfer olan birçok futbolcu olsa da kulüplerindeki simge isimler transfer olduğu zaman bu durum her zaman olaylı bir şekilde karşılanmıştır. Yakın dönemi inceleyecek olursak 2006 yaz transfer döneminde Beşiktaş ile sözleşmesi biten Tümer Metin’in Fenerbahçe’ye transfer olması o dönem en çok konuşulan konu olmuştu. Bir diğer bomba transfer de bundan tam 10 sene sonra yaşanacaktı. 9 sezon Fenerbahçe forması giyen ve kaptanlığa kadar yükselen Gökhan Gönül’ün sözleşmesinin bitmesiyle Beşiktaş’a transfer olması sarı lacivertli taraftarları o dönem için epey sinirlendirmiş Gökhan Gönül 2020 yılında tekrar Fenerbahçe’ye dönmüştü.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*