Forrest Gump

Forrest Gump konusu, Forrest Gump oyuncuları, Forrest Gump filmi

Forrest Gump 1994 yapımı 1994 Oscar ödülünü kazanmış oldukça başarılı bir filmdir. Aynı zamanda da IMDB Top 250 listesinde 12.sırada yer almaktadır. Winston Groom’un yazmış olduğu aynı isimli romandan uyarlanarak yazılan film günümüzde dahi oldukça beğenilen bir filmdir. Tom Hanks’in başrolde olduğu film konusu kadar müzikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Öyle ki film müziği 12 milyondan fazla satılmıştır ki bu bir film için rekordur. Hasılat olarak da 670 milyon dolar üstü bir hasılata sahip olan film Birleşik Devletler Ulusal Film Kayıtlarında korunması gereken filmler arasında da yer almaktadır.Forrest Gump konusu, Forrest Gump oyuncuları, Forrest Gump filmi

Film o kadar beğenildi ki romanın sahibi Winston Groom devam romanını yazdı. 10 Eylül 2001 tarihinde de film senaryosunu oluşturmuştu. Fakat 11 Eylül saldırıları olunca hem senarist hem yapımcı hem de Tom Hanks filmin yapılması için doğru zamanda olmadıklarını söylediler. Daha sonrasında da bir türlü devam filmi çekilmedi ve Forrest Gump oldukça beğenilmesine rağmen bir seriye dönüşmedi.

Forrest Gump Konusu

Forrest Gump’ta tüm olaylar Tom Hanks yani Forrest Gump üzerinden gidiyor. Film 1944 ve 1982 yılları arasına geçiyor yani Forrest Gump’ın doğduğu tarihten film bitene kadar. Forrest Gump sadece 75 IQ’ya sahip biridir. Fakat Forrest Gump sevdiklerine karşı oldukça bağımlı olması ve bazı yeteneklerinin de olması sebebiyle çevresi tarafından kısa sürede sevilen bir yapıdadır. Hayattaki tek aşkı da çocukluğundan itibaren tanıdığı Jenny’dir. Forrest Gump’a göre Jenny ve o köfte ile patates gibidir.

Filmde Forrest Gump bir durakta oturmakta ve yabancılara hayatını anlatmaktadır. Forrest Gump’ın oldukça ilginç hikayeleri bulunmaktadır. Savaş anıları olsun, koşma serüveni olsun, masa tenisi macerası olsun daha birçok anısı bulunmaktadır. Filmi en başarılı kılan özelliği de hiç şüphesiz ki tüm zamanları oldukça başarılı bir şekilde yansıtmasıdır. Aynı zamanda da Kennedy gibi tarihte yer almış gerçek kişiler de filmde yer bulmaktadır.

Film ile roman arasında belirli farklar olduğu söylenmektedir. Bu sebeple filmini beğenen kişiler romanını da okuyabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*