Gebelik Öncesi Belirtiler Nelerdir?

gebelik öncesi belirtiler, gebelik belirtileri, gebelikte ortaya çıkan belirtiler

Hamile kalmış olabileceğiniz adına şüpheleriniz var ve gebelik öncesi belirtilerin neler olduğunu anlamaya çalışıyorsanız bu yazı tam size göre.  Bu yazı ile gebelik öncesinde ve gebeliğin ilk haftalarında vücudunuzda ne gibi değişmeler olduğu hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının gebe kalmak adına planlı şekilde yapılan çalışmalardan sonra kişilerde psikolojik olarak acaba hamile miyim? Soruları belirmeye başlar.  Genel olarak planlı gebeliklerde yaşanan psikolojik sorunlar hemen hemen herkesde görünmediği gibi süresi ve şiddeti de değişiklik gösterebilir.gebelik öncesi belirtiler, gebelik belirtileri, gebelikte ortaya çıkan belirtiler

Adet gecikmesi

Bayanlarda her ay düzenli bir şekilde adet olmaktadır. Her ay yaşanan adetlerde kanamalar ile birlikte rahim içindeki yumurtaların tazelenmesi ve gebelik için hazırlanması sağlanır. Bayanlarda adet kanamasının olmaması veya çok uzun süre kanamasının gecikmesi  gibi durumlarda bayanların ilk aklına gelen soru acaba hamile miyim? Olmaktadır.

Göğüslerde yaşanan hassasiyet

Gebe olup olmadığını erken anlamanın en kolay yollarından birisi de göğüslerde yaşanan hassasiyetlerdir.  Göğüsler zaman içerisinde iyice hassasiyet göstermeye başlar, şişlik, karıncalanma ya da göğüslerde büyüme gibi durumlar ile karşılaşılmaktadır. Bayanların gün içerisinde kıyafetlerini çıkarırken göğüslerindeki hassasiyeti kolay bir şekilde anlayabileceklerdir.

Bazı bayanlarda göğüslerdeki hassasiyet ve şişlik adet gününün yaklaşması anlamanı da geldiği için adet belirtisi olarak adlandırılmalı ve gebelik ile karıştırılmamalıdır.

Sık idrara çıkma

Gebelik döneminde olan bayanların rahimlerinde büyüme olacağı için rahim idrar torbasına baskı yapmaktadır ve bu durum yüzünden kişinin sıklık ile idrara çıkma durumu olabilmektedir. Ancak  kendinizi üşütmeniz halinde de sık idrara çıkma durumunu yaşayabilirsiniz, bu durumu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Baş dönmesi

Genellik ile hamileliklerin ilk haftalarında bayanlarda baş dönmesi durumu yaşanmaktadır. Baş dönmesi olayı rahmin baskı yapması sebebi ile gerekli olan kanın pompalanamasından kaynaklanmaktadır. Kimi hamile bayan bu durum ile karşılaşmadan hamilelik sürecini tamamlayabilmektedir.

Aşırı yorgunluk hali

Genel olarak hamile olan bayanlarda yorgunluk hali görülmektedir.  Akşamları erken uyuma isteği,sabah olduğunda yataktan çıkmak istememe gibi durumlar gebe olan bayanlarda genellik ile karşılaşılan durumlar arasında görülmektedir. Hamile olduğunuzdan emin olduktan sonra kendinize dikkat etmeli ve bol bol dinlenmeye özen göstermelisiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*