Google Bomb Nedir?

googlre bomb nedir, gogle bomb cezası, google bomb ne demek

Google Bomb da Sandbox gibi bir Google cezasıdır. Bu ceza Sandbox cezasından önce verilen uyarı cezasıdır diyebiliriz. Çünkü bir site Google Bomb cezası alır ve buna rağmen sitede gerekli düzenlemeler yapılmaz ise bir süre sonra Google bu siteyi Sandbox’a atacaktır.

Bir sitenin Google Bomb’da olduğu nasıl anlaşılır?

SEO çalışması yapılan site anahtar kelimelerinde bir gün üst sıralarda ve bir gün alt sıralarda yer alıyorsa Google Bomb ile karşı karşıya kalınmış demektir. Sitenin anahtar kelimelerinde farklı günlerde farklı sıralarda çıkması Google’ın site yöneticisine/sahibine bu sitede sorun olduğunu ve düzeltilmesi gereken noktalar olduğunu belirtme işaretleridir. Bu işaretler doğru yorumlanmalı ve site bir gün anahtar kelimelerinde üstte diğer gün alt sıralarda çıkıyor diye daha fazla backlink alınmamalıdır. Aksine backlink alımı yavaşlatılmalıdır.googlre bomb nedir, gogle bomb cezası, google bomb ne demek

Kısaca toparlayacak olursak bir site Google Bomb ile karşı karşıyaysa bu site anahtar kelimelerinde sürekli farklı sıralarda gözlenmektedir. Bir sitenin anahtar kelimelerine kısa sürelerde farklı sıralarda olduğu görülüyorsa bu o sitenin Google Bomb’a maruz kaldığını gösterir. Böyle bir durumda gerekli düzenlemeler yapılarak sitenin sonraki ceza aşaması olan Sandbox’a gitmesi engellenmelidir.

Bir site neden Google Bomb ile karşı karşıya kalır?

Backlink sayısı çok fazla olan ve bu backlinkleri sürekli aynı sayfalara/kategorilere verilmiş siteler, sürekli aynı anahtar kelimeden aşırı backlink alan siteler, içeriğinde anahtar kelimesi aşırı yoğunlukta kullanılan siteler Google Bomb’a girmeye aday sitelerdir. Yani kısaca belirtmek gerekirse Google Bomb’a bir sitenin girmesinin sebebi spam yapılmasıdır.

Google Bomb’a girmiş site nasıl kurtarılır?

Google Bomb’a girmiş siteyi kurtarmak için öncelikle backlink alımı yapılıyorsa bu durdurulmalıdır. Ceza almış ve daha ağır bir ceza alabilecek seviyedeki siteye backlink alınması tabiri caizse kaşınmak olur. Çünkü Google zaten bu sitede bir sorun olduğunu sezmiş ve bu yüzden ceza vermiş, inatla backlink alınıp Google daha fazla kuşkulandırılmamalıdır. Backlink alımı durdurulduktan sonra sitenin içinde bir sorun var mı diye tarama yapılmalıdır. Bu tarama sitenin içinde paylaşılan içeriklerde ne kadar anahtar kelime geçirildiğine bakılmalı ve aşırı geçirilmiş anahtar kelimelerden bazıları silinmelidir. Ayrıca yine bu taramada sitenin başlığında ve içeriklerin etiketlerinde aşırı anahtar kelime kullanımı olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer çok sayıda anahtar kelime sitenin başlığı ile etiketlerde geçirilmiş ise bu sayı azaltılmalıdır. Tüm bunlardan sonra sitenin hangi kelimelerden, hangi sayfaya link aldığına bakılmalıdır. Alınan linkler tek bir sayfada yoğunlaştıysa bu sayfaya alınan backlinklerden en güçsüz olanları silinmelidir. Eğer linkler sürekli olarak birkaç kelimeden alınmış ise güçsüz durumda olan linkler silinerek sayı azaltılmalıdır. Örneğin; xyz.com sitesinin anahtar kelimesinin kalem olduğunu varsayalım ve kalem kelimesinden ana sayfaya 1.200 adet backlink alındığını, diğer sayfalara 200’er-300’er adet kalem kelimesinden link alındığını varsayalım. Böyle bir durumda ana sayfaya aşırı link alınmış ve site spam yapıyor olacaktır. Bu sebeple ana sayfaya alınan backlinklerin sayısı diğer sayfalara yakın seviyeye getirilmelidir.

Bir sitenin Google Bomb’a girmemesi için nasıl çalışma yapılmalıdır?

Arama motoru sıralamasında yükseltilmek istenen siteye çalışma yapılırken dikkatli olunursa Google Bomb ve diğer filtre ile cezalardan etkilenilmesi riski en aza indirilir. Bir sitenin Google Bomb’a girmemesi için backlink alınırken dikkatli olunmalıdır. Alınan backlinkler sürekli aynı sayfaya değil tüm sayfa ve kategorilere dağıtılmış şekilde alınmalıdır. Backlink alınan kelimeler sürekli aynı olmamalı, anahtar kelimenin yanı sıra anahtar kelime ikameleri ve türevleri üzerinden de link alınmalıdır. Çok kısa sürelerde aşırı backlink almamaya dikkat edilmelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*