Göz tansiyonu Tanısı Nasıl Konur?

göz tansiyonu tanısı koyulması, göz tansiyonu nedir, göz tansiyonu nasıl tedavi edilir

Göz içi basıncın yükselerek görmedeki sinirleri tahrip etmesiyle oluşan göz tansiyonu tıpta glokom olarak adlandırılmaktadır. Fazla bir belirti vermemesi görme sinirinin ileri seviyelere kadar yıpranmasına neden olur. Hasta tek başına bunun farkına vardığında sinirdeki yıpranma onarılamayacak düzeylere geldiğinden teşhisin erken yapılmasında fayda görülmektedir. Erken teşhis için otuz yaş üstü her bireyin düzenli olarak yılda bir göz muayenesine gitmeleri önerilmektedir. Göz içi basıncı normalden fazla olan kişilerde risk daha fazla olabileceği gibi ciddi göz yaralanmalarına maruz kalan kişilerinde mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir. Göz sinirinde oluşaan hasara göre hastalık boyutu değişebilmekte sonucu körlüğe kadar gidebilmektedir.göz tansiyonu tanısı koyulması, göz tansiyonu nedir, göz tansiyonu nasıl tedavi edilir

Hastalık erken döneminde belirti vermediğinden yavaş ilerleme kaydeder. Çevreden başlayan ve merkeze doğru ilerleyen görme kayıplarının yaşandığı göz tansiyonu erken teşhis edilebilirse ilerlemesi durdurulabilir. Düzenli göz muayeneleri yaptırılması gerekmektedir. Nadiren hastada ağrı bulantı görmede bulanıklık da görülebilmektedir. Genetik faktörler, şeker hastalıkları, kan basıncı yüksek kişiler, göz yaralanmaları, ileri miyop, ileri hipermetrop hastalarında görülebilen glokom kırk yaşını aşmış kişilerde daha da risk taşımaktadır. Göz içi basıncının ölçümünde basıncın yüksek çıkması, göz sinirinde meydana gelen hasar, hastalığa bağlı hasar belirlenmesi tedavi şeklini de belirler. Hasta göz tansiyonu krizine girer bulantı kusma baş ağrısı yaşarsa acil tedavi edilmesi gerekli bir durum ortaya çıkmıştır.

Kesin tedavinin mümkün olmadığı göz tansiyonu ancak durdurulabilmektedir. Durdurulmadığı durumlarda körlüğe kadar gittiği göz önüne alınmalı nasılsa tedavisi yok diye düşünülmemelidir. Hastalarda doktorun tavsiyesi üzerine kullanılan göz damlaları damlatıldıktan sonra bir süre gözler kapalı tutulmalı ki etkileri artsın. Damlalar gözde batma veya yanma hissini artırabilmektedir. Damlalar yeterli gelmediğinde ise ilaçla tedaviye geçilir. İlaç ile de herhangi bir etki sağlanamaz ise cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur. Cerrahi müdahale sırasında göz içerisinde bulunan fazla sıvı boşaltılır etkisi ise üç hafta kadar devam eder. ayrıca ameliyat dışında lazerle tedavinin de mümkün olduğu tedavi yöntemlerinde lazer ağrısız kolay bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulama sonrası göz tansiyonu yaklaşık onbeş gün içerisinde düşer. Bu sırada ilaç tedavisine de devam edilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*