Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül suyu cildin temizlenmesine, kir ve yağ ile tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır. Fakat, gül suyunun saf ve katkısız olması gerekir. Yağlı cilt problemlerinden biri olan sivilce ve ya aknenin giderilmesinde de yardımcı olur. Gün içerisinde çevre koşulları nedeni ile cilt kirlenir ve sonrasında yorulabilir. Yorgun olan cilt nefes almakta zorlanır ve yine hava kirliliği gibi nedenler ile de gözenekler tıkanmaktadır. Bunun sonucunda da akne ve lekeler meydana gelmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi için cildin nefes alması ve temiz kalması büyük önem taşıyor. Gül suyu cildin temizlenmesi için en organik ve aynı zamanda en ekonomik yolu olduğu bilinmelidir. Gözeneklerin sıkıştırılmasında, yumuşak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın en ekonomik ve en sağlıklı yoludur.

Gül Suyunun Saçlara Faydası Nelerdir?

gül suyu, gül suyu ile yıkanan saçlar, cildin nefes almasıEvde hazırlanan ve ya su katılmamış gül suyu saçları beseleyerek daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Özellikle boya ile diğer işlemler saçların çok daha hızlı yıpranmasına neden oluyor. Saçların parlaklığına ve sağlığına zarar veren bu uygulamaların etkilerinden korunmak ve etkilerini en aza indirgemek için gül suyu bir şifa kaynağı bilinmelidir. Gül suyu ile yıkanan saçlar gerek daha sağlıklı gerekse de daha parlak olduğunu göreceksiniz. Yine saç dökülmesi sorunu yaşayanların da bu sıkıntıları için uzmanlar gül suyu önerilmektedir. Hafta da birkaç kere saçlarınızı gül suyu ile yıkamak gerek daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacak gerekse de dökülme, kırık gibi sorunlarında giderilmesini sağlar. Saçlara parlaklık katarak, kepek ile yağlanma gibi sorunlarında ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Gül Suyu İçilebilir mi?

Bu konuyu son zamanlarda çok sık sorulmakta ve bu soruya çok farklı cevaplar verilmektedir. Eğer kendiniz doğal ortamda gül suyunu hazırlıyor iseniz bunun sağlık açısından bir zararı olmadığını söylemek mümkündür. 10 gram gül yaprağını 300 gram suda 45 dakika boyunca kaynatarak içilebilir. Bu şekilde gül suyu tüketimi ishal sorunlarını giderebilir ve soğuk algınlıklarına iyi gelmektedir. Ülser ve hazımsızlık sorunlarını giderir hazımsızlığa iyi gelmektedir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi geliyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*