GÜNEŞ KREMİ SEÇMENİN ÖNEMİ

güneş kremi kullanımı, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi faydaları

Yazın yaklaştığı bu günlerde güneş yüzünü iyice göstermeye başladı. Gün içinde özellikle öğle saatlerinde güneşe çıkmamak gerekmektedir. Eğer iş ya da başka sebeplerden dolayı gündüz dışarı çıkılması zorunlu ise, cildimizde kalıcı zararlar kalmaması için güneş kremi sürülmesi şarttır. Güneş kremi seçerken bazı etmenlere dikkat edilmesi gerekmektedir.güneş kremi kullanımı, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi faydaları

Güneş koruma faktörü önemlidir

Güneşle temas eden cilt için en çok tercih edilmesi gereken faktör 30 ile 50 arasında olanlardır. Güneş kreminin her gün kullanılması gerekmektedir. Hatta gün içinde birkaç kez tazelenmesinde fayda vardır. Koruma faktörünün öneminden bahsettik. Bu önemi yeteri kadar yerine getirmek için kremin yoğun şekilde sürülmesi ve eşit biçimde dağılması gerekmektedir. Eğer cildiniz hashas ise faktör belirlemeden önce mutlaka bir hekime görünmeniz gerekmektedir.

Doğal olan kremleri seçmekte fayda vardır

Güneş kreminin seçilmesi sırasında kremin doğal olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Doğal kremler daha sağlıklı olacaktır. Aktif bileşenler ve fiziksel engelleyicilerin de seçimi önemlidir. Aktif bileşenlerin %7 olmasına özen göstermeniz daha iyi olacaktır. Fiziksel engelleyicilerin titanyum, çinko gibi engelleyiciler olmalıdır. Bronzlaşmak için güneşlenmeyi sevenler vardır. Oysa güneş ışınların uzun vadeli oldukça büyük zararları bulunuyor. Güneş ışınlarının zararlarından en büyüğü ciltte kırışıklık ve yaşlılık belirtisidir. Hatta bazı zamanlarda güneş ışınları kronik zararlar bırakmaktadır. Bu zararlarda çok ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Güneş ışınlar sayesinde, cilt erken yaşlanabilir, gözler zarar görür, cilt kanseri olabilir. Hiç şüphesiz güneş ışınlarının en büyük zararı cilt kanserine sebebiyet vermesidir. Herkes cilt kanserine yakalanma riskine sahiptir. Fakat hashas ciltlere sahip olanların cilt kanserine yakalanma olasılıkları daha fazladır. En büyük risk ise, çilli insanlarda ve sarı ya da kızıl saç sahibi insanlardadır. Cilt kanserinin en önemli belirtileri yeni çıkan benler, benlerin yapısındaki değişiklikler ve ciltte meydana gelen farklılıklardır.

Yaz aylarında güneşten korunmanın en güzel yolu güneş kremi sürmektir. Güneş kremi sürmek için en önemli 3 etmen; güneş kreminin faktörü yani 30 ile 50 faktör arası olması, aktif bileşenin %7 olması ve titanyum çinko gibi fiziksel engelleyicileri içermesidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*