Güvenli Hamilelik Egzersizleri Nelerdir?

güvenli hamilelik egzersizleri, hamilik için egzersizler, güvenli doğum egzersizleri

Hamilelik sürecinde herhangi bir egzersize başlamadan önce, yapabileceğiniz egzersizler hakkında doktorunuzla detaylıca bir görüşme yapmanız gerekir. Doktorunuz, sizin egzersizleri yaparken izlemeniz ve uymanız gereken bir takım talimatlar ile kurallar söyler. Hamilelik süresince yapılabilecek zararsız egzersizlerin birkaçı şu şekildedir;güvenli hamilelik egzersizleri, hamilik için egzersizler, güvenli doğum egzersizleri

Yürüyüş yapılması

Yürüyüş bir bayanın hamilelik döneminin başından sonuna dek yapabileceği bir egzersiz çeşitlerindendir. Bu egzersiz diz çevresindeki kaslar ve karın kasları için faydası büyüktür. İlk olarak düşük hızda yürümeye başlamanız ve sonrasında yavaşça hızınızı normal seviyeye getirmeni gerekir. Bu egzersizi haftada 3 ve ya 4 kere ve günde yaklaşık yarım saatlik bir süre kadar yapmanız yeterli olacaktır. Hamileliğin ileriki dönemlerinde günde yarım saat yürüyüş yapmak size zor gelebilir. Bu durumdaysa, yürüyüş yaptığınız yarım saatlik süre içerisinde bir ve ya daha fazla ara vererek vücudunuzu dinlendirmelisiniz.

Yüzme

Yüzme vücudumuzdaki neredeyse bütün kasların gerek gücünü gerekse de esnekliğini artıran bir spor olduğu için hamile bayanlar için en iyi egzersizlerden biri olarak görülür. Suyun üzerinde durduğunuz zaman vücudunuz rahat bir hisse kapılır ve normalde vücudunuzdaki eklemlere, bacaklarınıza ve sırtınıza uygulanan sürekli basınç bir süreliğine azalmış olacaktır. Bu şekilde artan kilolarınızın da sebep olduğu eklem ağrıları gibi çeşitli rahatsız edici acılara bir süreliğine veda etmiş ve rahatlarsınız.

Bisiklet Binmek

Dışarı çıkıp evinizin yakınlarında günde yaklaşık yarım saat kadar bir zaman diliminde bisiklete binmenizde fayda vardır. Bir başka seçeneğiniz ise bir spor merkezinde sabit bisiklet aletleri ile egzersiz de yapılabilir. İki egzersiz de aynı derecede faydalıdır. Pek çok hamile bayan ağır vücudunu taşımak zorunda olmadığı bisiklet egzersizinin kolaylığı ve faydası nedeniyle bu egzersizi diğerlerine tercih edilmektedir.

Yoga

Hamilelik ile çocuk doğumu sırasında gerilen ve kasılan belli başlı kasları gevşetmek ve bu stresten kurtulmak için geliştirilmiş hamile bayanlara yönelik birçok yoga çeşidi ve duruşları bulunuyor. Aynı zamanda yoga egzersizleri kan basıncı ile kalp atış hızını da kontrol altına almaya yarayan egzersiz çeşitlerindendir. Sizin doğacak çocuğunuzla olan bağınızı ve zihin, vücut ve ruh üçlüsünün birliğini ve birbiriyle bağlantısını keşfedebileceğiniz hisleri size veren bir egzersiz türüdür.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*