Hasta Çocuğun Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Yıllardır hasta çocuğu iyi besleyelim, çok yedirelim ki iyileşsin şeklinde düşünmekte ve buna göre davranmaktaydık. Oysa hasta çocuğun çok yemesi değil, doğru beslenmesi doğru olandır. Çocuklar hasta oldukları zaman ilk olarak enerjileri düşmektedir. Bu durumda gücünü toparlayacağı yiyecekler yemeleri en doğru olandır. Bu enerjide karbonhidrat ağırlıklı yemekler ile hızlıca sağlanabilir. Karbonhidrat yönünden zengin olan yiyecekler makarna, pilav gibi yiyeceklerdir. Bunların yanında bir de bol bol çorba içmeleri enerjilerini hızlıca yerine getirecektir. Çocuk hasta olmadan önce hasta olacağı anlaşılıyorsa çorba içmeye başlamalıdır. Özellikle tavuk suyunda çorba, çorbalar arasında en iyisidir. İçine bir takım sebzeler de eklendiğinde tavuk suyunda çorbası çok yararlı olmakta ve bu sayede çocuk çok hızlı enerjisini geri toplamaktadır.hasta çocuklarda beslenme, hastalanmış bir çocuk nasıl beslenmeli, hasta çocuk beslenmesi

C Vitamini yönünden zengin besinler tüketilmelidir.

Ateşi olan hasta çocuğun besin yanında uykuya da ihtiyacı vardır. Uzun süren uykular çocuğun enerjisini hızlı toplamasına yardımcı olmaktadır. Çok fazla uyumanın bir de dezavantajı bulunmaktadır. Çok uyuyan çocuğun vücudu susuz kalır. Bu durumda uyanık olduğu zamanlar bol su içirmeniz çok önemlidir. Taze sıkılmış meyve suları ile C vitamini açısından zengin içecekler içirmeniz de çocuğun hızlı toparlanmasına çok yardımcı olacaktır. Çocuk hastalandığında her ne kadar nazlı olsa da kırmamak için, sadece yemek yesin diye sevdiği zararlı şeyleri yemesine izin vermeyin. Bu yiyecekler çok ağır olduğundan çocuk kendini daha kötü hissedecektir.

Sebzeli Tavuk Suyuna Çorba Nasıl Yapılır?

Çocukların iyileşmesi için en yararlı yiyecek çorbadır. Çorbaların arasında da en yararlı olanı, sebzeli tavuk suyunda çorbadır. Tavuk suyunda çorba yapmayı özellikle çocuklu aileler mutlaka bilmelidir. Büyük tencerenin içinde tavuğu koyarak, üzerine soğuk su eklenmesi gerekmektedir. Kereviz ve havuçları dilimleyerek tavuğun üzerine ilave edin. Büyük bir soğanı dört parçaya ayırarak tencerenin içine büyük şekilde ilave edin. Bu karışımı yüksek ateşte kaynatın ve kaynadıktan sonra da kısık ateşe alın. İçine tuz ilave ettikten sonra, tavuk pişene kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Tavuk suyunda çorba yapmak bu kadar basit ve yararlıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*