Hemoroid Karın Ağrısı Yapıyor mu?

hemoroid karın ağrısına sebep olur mu, hemoroid ağrısı, hemoroid karın ağrısı

Halk arasında basur adıyla bilinen hemoroid anal kanalda oluşan damar kümeleşini ifade eder. Bu damaların şişip iltihaplanmasıyla hemoroid memeleri oluşuyor. Hemeoroidin genel olarak sebebi günümüzde hala bulunamamış olmakla beraber karın içi basıncı artıran farklı nedenlerin ve ya bazı sindirim ve beslenme sorunlarının birleşmesinin yol açtığı genel olarak kabul görüyor. Düzensiz beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının yanı sıra hareketsiz bir hayat da hemoroid riskini yükseltir. Toplumuzun pek çoğu yaşam kalitelerini etkilemekte olan hemoroid sorununu ile hayatlarının belli bir döneminde karşılaşır ancak bu durum çok da önemsenmediğinden ve gizlendiğinden dolayı hemoroidin ne kadar insanı etkilediğini belirlemek zor oluyor.hemoroid karın ağrısına sebep olur mu, hemoroid ağrısı, hemoroid karın ağrısı

Hemeroid ile Karın Ağrısı

Uzmanlara göre, hemoroid hastalığının doğrudan karın ağrısı yaptığını söylemek doğru değildir. Ancak hemoroidi olan kişiler bağırsaklarını tam olarak boşaltamamaları nedeniyle, şişkinlik, karın ağrısı ve ya kabızlık gibi sorunlar yaşanabilir. Tüm bu sorunlara karşın hemoroidin ciddiye alınmayıp evde formüller bulunmaya çalışılması çok yaygın bir durumdur. Yapılması gereken en doğru şey rahatsızlık belirtileri görüldüğü zaman doktora başvurulmasıdır.

Hemoroid Nasıl Oluşuyor?

Anal kanaldaki iç ve ya dış kas uyumu bozulduğunda kişi tuvalet ihtiyacını gidermek için vücuduna basınç uygular yani ıkınmaktadır. Fakat bu ıkınma belli bir süre sonra alışkanlık halini alabilir ve artık ıkınmadan ihtiyaç görülemez hale gelmektedir. Zaman içinde sürekli olarak zorlanan kaslar bu damar yumaklarının oluşmasına yol açmaktadır. Hemoroid iç ile dış hemoroid olmak üzere sınıflandırılmaktadır. İç hemoroid anüs içinde oluşurken, dış hemoroid anüsün hemen dışında kalan bölgede oluşuyor.

Hemoroidin Sık Görülen Nedenleri

 • Gebelik
 • Özellikle kronik hale gelmiş kabızlık
 • Tuvalete çıkmaya yardımcı ilaçların sık kullanımı
 • Karın bölgesindeki iç basıncı artıran aktive, alışkanlık ve rahatsızlıklar
 • Düzensiz beslenme
 • Günlük fiziksel aktivite yetersizliği
 • Yerleşmiş bir tuvalet alışkanlığının olmaması

Hemoroidin Belirtileri

 • Dışkılama sırasında kanama
 • Ele gelen hemoroid meme veya memeleri
 • Anüs bölgesinde ağrı, kızarıklık ve/veya kaşıntı
 • Dışkılama öncesinde ağrı sancı, dışkılama sonrasında sızlama ve yanmalar

Akıntı oluşumu

Dışkılama esnasında görülen kanamaya özellikle dikkat edilmesi gerekir. Çünkü eğer kişinin rahatsızlığı hemoroid ise bu kanama demir eksikliğine yol açabiliyor. Bir diğer durum ise bu kanamanın kalın bağırsak tümörlerinin işaretçisi olabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*