Hızlı Okumayı Engelleyen Faktörler

hızlı okumayı engelleyen frenler, hızlı okumayı engelleyen faktörler, başka hızlı okumayı engelleyen neden

Hızlı okumayı engelleyen nedenler yani birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin sebebiyle bir metni okuyan okuyucu hızlı okuyamaz. Bu da hem zamandan kayıp olmasını hem de okuyucunun okuduğu metni tam olarak kavrayamamasına sebep olur. Bilgi ve kültür düzeyi eksikliği, pasif okumak, göz eğitimsizliği, geri dönmek ve sesli okuma hızlı okumayı engelleyen frenlerdir. Hızlı okumayı engelleyen frenleri tek tek ele alacak olursak okuyucuyu nasıl etkilediğini daha iyi anlayabiliriz. Hızlı okumayı engelleyen frenler şu şekilde etki etmektedir.

Hızlı Okumada Dikkat Edilecek Hususlar

 

hızlı okumayı engelleyen frenler, hızlı okumayı engelleyen faktörler, başka hızlı okumayı engelleyen neden Bilgi ve kültür düzeyi eksikliği hızlı okumayı engelleyen frenler arasında ilk sırayı almaktadır. Bu frenin hızlı okumayı engellemesinin sebebi okuyucunun okuduğu metinde yer alan bilgilere dair önceden hiç bilgisi olmamasıdır. Örneğin; bir öğrenciyi ele alacak olursak okuyacağı metnin konusu yer yüzü şekillerinin oluşumu olan bir öğrenci daha önce bu konuyla ilgili hiçbir bilgiyi almadıysa okuduğu metni anlayabilmek için daha yavaş hızda okuma yapar. Çünkü beyne kaydedilecek yeni bilgilerin anlaşılması için dikkatlice okunması ve anlaşılması gerecektir. Bu da doğal olarak okuma hızını düşürmekte ve hızlı okumayı engellemektedir. Pasif okumak hızlı okumayı engelleyen faktörler arasındaki ikinci en önemli faktördür. Bir metni okurken okuyucu tüm dikkatini metne vermediğinde ve bu metni hangi amaçla okuduğunu belirlemediğinde ortaya çıkan pasif okuma hem hızlı okumayı engeller hem de okunan metnin anlaşılmasını engeller. Çünkü dikkatlice okunmayan ve çok yavaş hızda okunan metinlerin beyin tarafından bir bütün olarak değerlendirilmesi olanaksızdır. Göz eğitimsizliği gözün satırlar üzerinde uygun hızda kaymaması, gerekli yerlerde uygun şekilde göz sıçraması yapılamamasına sebep olduğundan okuma yapılırken yanlış sıçramalar yapılmasına ve gözlerin yavaş hareket etmesine sebep olmakta bu da yavaş okuma sebep olmaktadır. Geri dönmek hızlı okumayı engelleyen frenler arasındaki diğer önemli bir faktördür. Konsantrasyon eksikliğinden dolayı bir metin okunurken sürekli olarak anlamada sorun yaşandığından paragrafın başına ya da cümlenin başına dönülmesi defalarca aynı yerin okunmasına sebep olduğundan okuma hızını düşürmektedir. Bu sebeple bir okuma yapılırken mümkün olduğunda az geri dönülmesi hatta hiç geri dönülmemesi öenmlidir.hızlı okumayı engelleyen frenler, hızlı okumayı engelleyen faktörler, başka hızlı okumayı engelleyen neden

 

Sesli okuma, okuma hızını oldukça fazla düzeyde aşağıya çeken bir başka hızlı okumayı engelleyen nedendir. Bu faktör çocukluk çağlarında geliştirilen ve daha sonra terk edilmesi zorlaşan bir alışkanlıktır. Hızlı okuma yapılmak isteniyorsa mutlaka göz gezdirerek okuma alışkanlığı kazanılmalı ve sesli okuma terk edilmelidir. Çünkü sesli okuma konuşma hızında okuma sağlamaktadır ki bu hızda dakikada yaklaşık 200 kelimedir. Oysa göz takibi ile okuma yapıldığında dakikada 800-1300 kelime ve daha fazla sayıda kelime okunabilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*