İdrar Kaçırma Tedavisi

idrar kaçırma, idrar kaçırma nedenleri, idrar kaçırma ameliyatı

İdrar kaçırma tedavisinde idrar kaçırmanın tipi veya hastanın yaşı çok fazla önem taşımaktadır. Mesanenin hassasiyet durumuna göre aşırı derecede duyarlılığa bağlı olduğunda hassasiyete neden olabilecek olan taş, şeker, enfeksiyon, prostat ve miyom gibi ek hastalıkların araştırılması gerekmektedir. Eğer altta yatan bir sebebi bulunmuyor ise idrar torbasını doğrudan gevşeten ilaçlar desteğiyle hastaya yönelik uygun bir tedavi uygulanmalıdır. Genellikle hastalarda idrar kaçırma mikst tipi veya torbadaki sarkmaya bağlı bir durumdan gelişiyor ise ilaç tedavisi yeterli olmayabilmektedir.idrar kaçırma, idrar kaçırma nedenleri, idrar kaçırma ameliyatı

Çok genç hasta gruplarında idrar tutan mesanedeki kasları kuvvetlendirici egzersizler tedaviye ek olarak uygulanmalıdır. Aynı şekilde kas gruplarının elektrikle uyarıcı cihazlar ile uyandırılması sağlanabilir. Mutlaka bu tür problemler ile karşılaşan kişiler dikkate almalı ve idrar kaçırma tedavisi doktoru doktor  tarafından tedavisi gerçekleştirilmelidir. Tedavide erken süreçte başarı şansı çok daha fazla artmaktadır. Bu nedenle en yakın süre içerisinde idrar kaçırma tedavisi doktoru tarafından muayene olmanız verilebilecek en mantıklı karardır.

 İdrar Kaçırmada Risk Faktörleri

Risk faktörleri arasında gebelik, yaş, obezite, doğum, kronik öksürük, depresyon, fonksiyonel bozukluklar bulunmaktadır. Semptomlara göre stres, uyku, sıkışma, mikst ve diğer idrar kaçırma tipleri ile altı başlıkta toplanmıştır. En yaygın olarak görülen tipi ise stres, mikst ve sıkışma olmaktadır. Genellikle uykuda idrar kaçırma çocukluk yaş dönemlerinde daha fazla görülmektedir. İlerleyen yaş gruplarına bağlı hastalık sebebi ise çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Orta yaş sonrasında çok fazla kilo alımı, egzersiz, ağır iş, doğum, şeker hastalığı ve genetik olan birçok faktör hastalığın tetikleyicisidir. Kadınların anatomik yapıları gereği idrar tutan mekanizmaları çok fazla zayıftır. Ayrıca idrar kanalları erkeklere göre daha kısadır. Bu nedenle idrar torbasını taşıyan kasların gevşemesi durumunda torbanın boyun açısını bozacağı için daha kolay idrar kaçırma olabilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*