İmitasyon Takı Seti Satın Almamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

imitasyon takı seti almamak, takı seti alırken dikkat edilmesi gerekenler, imitasyon takı setleri nasıl anlaşılır

Günümüzde orijinal takıların birebir imitasyonu fark edilmeyecek kadar yapılabiliyor. İmitasyon piyasası o kadar gelişti ki eğer uzman değilseniz anlamanız oldukça zor bir hale geldi. İmitasyonları yapılan takılar ise çoğunlukla altın ve gümüşten oluşuyor. Birebir aynı imitasyon yapılan bir altın takı veya gümüş takının orijinal olup olmadığını anlamanız oldukça zor. İmitasyon takı setlerinden uzak durmak ve dolandırılmamak için neler yapılabilir? Anlamanın bu kadar zor olduğu bir sektörde nasıl orijinal bir ürün bulabilirsiniz?imitasyon takı seti almamak, takı seti alırken dikkat edilmesi gerekenler, imitasyon takı setleri nasıl anlaşılır

Öncelikle takı seti alacağınız zaman güvendiğiniz bildiğiniz bir kuyumcu veya takıcıdan almalısınız. Her şeyden önce bu çok önemlidir. Çünkü altın ve gümüş değerli madenler olduğu için imitasyon olma ihtimali bir hayli yüksek. Tanıdığınız bir kuyumcudan alırsanız size orijinal takı setini ulaştıracaktır. Takı setlerinde ki ortak özellik ise TSE damgası, ürün patent numarası ve ayar numaralarının olmasıdır. Takı seti almadan önce bunları mutlaka öğrenin ve takının üzerinde olup olmadığını kontrol edin. İmitasyon takı setlerinden bu şekilde kaçınabilirsiniz. Bunları gördünüz ama güveniniz oluşmadıysa ürün patent numarasından Kuyumcular Odası’na başvurup üretici ve ürün hakkında bilgi alarak güveninizi sağlayabilirsiniz. Altın takı setlerinde ki imitasyon kolaylığı ise altın suyuna batırmak olarak bilinir. Bunu kuyumcular anında anlar ama bizler ayırt bile edemeyiz. Altın takı seti alacağınız zamanda kesinlikle saydığımız rakamları kontrol etmelisiniz.

Dolandırıcılığın çok olduğu sektörde paranızı kaptırmamak için sizde dikkatli davranmalısınız. Her yerden bu değerli takı setlerini almamanızı daha çok güvendiğiniz ve büyük markaların takılarını almanızı öneririz. Ucuz olmasına sakın kanmayın. Ucuz alacağım diye elinizde ki tüm paradan olmayın. İmitasyon takı setlerinden uzak durun ve orijinal olup olmadığını anlayın. Aksi takdirde sizde dolandırıcıların eline düşersiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*