İş hayatında Nasıl Bir Yönetici Olunmalı?

İyi bir yönetici olma, yönetici nasıl olmalı, yönetici nasıl davranmalı

İş hayatı ve patronlar deyince herkesin haklına katı, gaddar patronlar gelmektedir. Aslına bakılırsa bir süre öncesine kadar bu kanı çok doğruydu. Patronlar sadece kendi çıkarları için insan çalıştıran ve onları sadece birer obje olarak gören kişilerdi. Ancak günümüze bakıldığında bunun biraz daha hafiflemiş olduğunu görmekteyiz. Çünkü artık obje çalışan değil de sosyal çalışan modeli söz konusudur. Patronlar çalışanlarına sadece birer para kazanma kaynağı değil aynı zamanda insan gibi de bakmaktadır.İyi bir yönetici olma, yönetici nasıl olmalı, yönetici nasıl davranmalı

İş hayatının içinde yer alan biriyseniz ve gaddar patron ya da gaddar yönetici olmak istemiyorsanız bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Başlığımız yönetici olmasına rağmen patronlardan da yazımız içinde bahsediyoruz. Çünkü bazı durumlarda patron hem patron hem de yönetici rolünde karşımıza çıkmaktadır. Küçük ölçekli işletmelerde patron hem yönetici hem de patrondur. İşletmeler büyüdüğünde yöneticisi ve patronu farklı kişiler olmaktadır. Özellikle de holding ve anonim şirketlerde patron yönetim işlerini profesyonel yöneticilere bırakmaktadır.

Bir işletmede yönetici olduğunuzu ve çalışanlarınıza nasıl davranmanız gerektiğine değinecek olursak şunları söyleyebiliriz. Her ne kadar emrinizde çalışan insanlar bulunsa da onlara sadece para kaynağı olarak bakmayın. Çünkü onlar da insan ve onların da kendilerince bazı fikirleri vardır. Herkes gibi çalışanlar da saygı görmek isterler. Eğer fikirlerinin alınabileceği bir pozisyon varsa fikirlerinin alınmasından hoşnut olurlar. İyi bir yönetici olmanın anahtarı yüksek kazançlar elde ettirip işletmenin kar oranını arttırmak değil, iyi bir yönetici olmak çalışanları çalışmaya teşvik etmek ve böylece karlılık oranının kendiliğinden artmasını sağlamaktır. Klasik katı yönetici tavırlarını bir kenara bırakmalı ve sosyal yönetici olmalısınız. İşletmenin yararına işler yapıyorken öte yandan çalışanları da düşünen bir yönetici olursanız daha sağlam temeller üzerine kariyerinizi oturtabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*