Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

kadınlarda saç dökülmesi, kadınların saçı neden dökülür, kadınlarda saç dökülmesi nedeni

Saçlarınızda incelmeler ve dökülmeler var ise bunun sebebi testosteron seviyesinde artış olabilir. testosteron erkeklik hormonudur ama kadınlarda da düşük miktarda da olsa testosteron salgılanır. Saç dökülmesi ergenlik döneminin başlarında görülebilse de daha çok menapoz sonrası görülür. Tedavi ile hormon düzeylerinin dengelenmesi saçlarda yeniden büyüme sağlanması mümkündür.kadınlarda saç dökülmesi, kadınların saçı neden dökülür, kadınlarda saç dökülmesi nedeni

Testosteron ve diğer erkek hormonlarına androjen denir. Kadında saç dökülmesi, testosteron düzeylerindeki dengesizlikten gelişiyor ise buna erkek tipi kellik ya da androjenik alopesi denir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç foliküllerinde bulunan 5 alfa redüktaz enzimi tip 2, testosteronun, dihidro testosterona (DHT) dönüşmesini sağlar. DHT düzeyleri yükselir ise saçlarda büyüme ve gelişme yavaşlar saçlarda dökülme görülür. Kadınlık hormnlarında azalmada buna eşlik edebilir. Sonuç itibari ile hormonlar arasında hassas bir denge vardır bu denge bozulur ise çeşitli sorunlar gelişebilir.

Kadınlarda bu hormonal dengeyi bozan şeyler androjenik alopesiye neden olabilir.  Menapoz, gebelik, doğum kontrol hapları veya ilaçları kullanmak bu hormonal dengeyi bozabilir ve kadında saç dökülmesine neden olabilir.

Polikistik over sendromu (PKOS), genç kadınlarda görülen ve yumurtalıklarda çok sayıda kist ile seyreden ve aynı zaman da hormonal dengesizliklere neden olan bir hastalıktır. PKOS da kadınlarda saç dökülmesine neden olabilen bir hastalıktır. PKOS da testosteron seviyelerinde artış, adet düzeninde bozulma, uygunsuz kıllanma, kısırlık gibi sorunlara neden olabilen bir hastalıktır.

Testosteron seviyelerindeki artışı saptayabilmek zor olabilir. Testosteron seviyeleri artmasına rağmen bu kan değerlerinde saptanamayabilir. Bu kadınlar testosteronun etkilerine özellikle hassas olabilir ve testosteron seviyeleri yükselmese bile saç kaybı görülebilir.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisinde, minoksidil bazı kadınlarda saçların yeniden çıkmasında etkili olabilir. Menapoz veya başka nedenlerden dolayı progesteron veya östrojen hormonu eksikliklerinin giderilmesi androjenik yani erkek tipi kellik tedavisinde kullanılan en önemli yöntemdir. Yüksek tansiyon tedavisinde ve ödem için kullanılan sprinolakton, ülser tedavisinde kullanılan simetidin gibi ilaçlar da anti androjenik etkileri nedeni ile hotmon düzeylerinin düzelmesi ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*