Kafe Açarım Rahatıma Bakarım

kafe açmak, kafe nasıl açılır, kafe açma süreci

Öğrenciyken birçok gencin hayali mezun olduğumda hiçbir şey olmazsa en kötü bir kafe veya bar açarım keyfime bakarım şeklindedir. Ancak yazımızın en başında belirtmek isteriz ki hayat bu kadar güllük gülistanlık ne yazık ki değil. Hadi diyelim sermaye ayarladınız ve bir kafe açmaya karar verdiniz, işte bu durumdan sonra neler olabilecek düşündünüz mü? Cevabınız hayır ise yazımızı okumaya devam ederek kafe açma sürecini öğrenebilir ve sonrasında neler yapabilirsiniz bilgi sahibi olabilirsiniz.kafe açmak, kafe nasıl açılır, kafe açma süreci

Öncelikle kafe açma niyetiniz var ise sermaye ayarlamalısınız. Böyle bir şeye kalkıştığınıza göre para kısmını hallettiğinizi düşünelim. Şimdi yapmanız gereken bu kafeyi nerede açsanız müşteri çekmeniz kolay olur, bunu düşünmek. Düşündünüz, taşındınız ve bir yer gözünüze kestirdiniz diyelim. Şimdi o mekanı kiralamak için sahibi veya emlakçı ile iletişime geçmelisiniz. Kafeyi kiraladığınızı da varsayalım. Şimdi sıra geldi dekorasyon ve konsept oluşturmaya. Buraya gençlerin gelmesini mi istiyorsunuz yoksa genel olarak herkes mi gelebilir? Müşteri portföyüne karar verdikten sonra eğer kendi elinizden geliyorsa dekorasyon ve konsept çalışmalarına başlamalısınız. Yok bu tür işler benim elimden gelmez diyorsanız geçmiş olsun bir gider kalemi daha masraflarınıza eklemdi. Bu tür işlerden anlayan birilerini bulmalı ve dekorasyon kısmını halletmelisiniz.

Dekorasyonu çözdükten sonra sıra masa sandalye seçimine geliyor. Kafe kullanacağınız masa sandalyeye karar vermeli ve yeteri kadar satın alıp yerleşimini yapmalısınız. Yerleşim yaptıktan sonra sırada tabak, bardak, çanak seçimi ve satın alması var. Ortamın ışıklandırılması ve ses sistemi kurulması da diğer önemli konular arasında yer alıyor.

Tüm bunları yaptıktan sonra sıra resmi işlemlere geliyor. Bir muhasebeci ile görüşmeli ve resmi açılış için gerekli belgeleri kendisine takdim etmelisiniz. Vergi dairesine bildirim vb. derken bayağı bir evrak işiyle uğraşmalısınız. Alkollü içecek satacaksanız ve canlı müzik geceleriniz olacak ise bunlar için de ayrıca ruhsat işlemleri ile uğraşmanız gerekecektir.

Bahsettiğimiz tüm bu aşamaları bir çırpıda okuduğunuzda gözün korkmuş olabilir ancak hayallerinizin peşinden gidecekseniz bu uğraşlar hiçbir şeydir. İçinizden ne geçiyorsa, sizi ne mutlu edecekse onu yapın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*