Kalp Krizini Önleyen Besinler

kalp krizini önleme, kalp krizi nasıl önlenir, kalp krizini önlemenin yolları

Kalp ve damarlar üzerinde büyük etkisi olan beslenme bu duruma uygun olarak koordine edilirse daha sağlıklı yaşamak mümkün müdür? Diyetinizi ve tükettiğiniz besinleri değiştirerek olası bir kalp krizine karşı önlem alabilirsiniz. Araştırmanız sonucunda, kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkisi olduğu gösterilen bazı yiyecekleri yiyebileceğiniz yeni bir yemek planı oluşturabilirsiniz.kalp krizini önleme, kalp krizi nasıl önlenir, kalp krizini önlemenin yolları

Kalp dostu bu besinleri düzenli ve önerilen miktarlarda tüketerek daha sağlıklı bir yaşam tarzına adım atabilirsiniz. Kalp sağlığının yanı sıra kaliteli beslenme; tüm vücudun sağlığına faydalı olacak, kendinizi daha dinç ve zinde hissedeceksiniz.

Kalbe iyi gelen bir diyet için öneriler;

Balık: Düzenli olarak balık yemeye başladığınızda damarlarınız esnek hale gelir. Kan pıhtılaşmasını ve kan hücrelerinin kümelenmesini önlemek için haftada iki kez balık yeme alışkanlığı edinin.

Yeşil Sebzeler: Her gün uzmanlar tarafından önerilen yeşil sebzeleri atlamayın. Yeşil yapraklı sebzeler yüksek düzeyde omega-3 içerdiğinden, trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olurken kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar.

Fındık ve badem: Düzenli ve ölçülü tüketilen fındık ve badem iyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolü düşürür. Haftada 140 gramı geçmemek üzere düzenli olarak fındık ve badem tüketen kişilerde kardiyovasküler hastalıkların çok daha az görüldüğü fark edildi.

Yumurta: En sevdiğiniz sağlıklı yiyeceklerden biri olan yumurtayı haftada 2 defadan fazla olmamak kaydıyla yemek planınıza eklemeniz gerekir. Bunun nedeni yumurtadaki kolesterol seviyesinin yükselmesidir.

Domates: Zengin bir antioksidan kaynağı olarak bilinen domates, kalbin büyümesini engeller ve dışarıyı yağlar. Her gün 1 dilim tüketilmesi tavsiye edilen domates, likopen içermesiyle biliniyor. Ayrıca kolesterolü dengelemeye yardımcı olduğu için domates tüketilmelidir.

Üzüm Çekirdeği: İyi kolesterolü yükseltmeye ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan üzüm çekirdeği, antioksidanlar açısından da zengindir. Vücut ağırlığınızla orantılı olarak günde 150-300 mg. Aralarda tüketilmesi önerilir. Düzenli üzüm çekirdeği tüketiminin kalp krizi riskini minimuma indirdiği kanıtlanmıştır.

Keten tohumu: Kalp sağlığını geliştirmek için diyetinize keten tohumu eklemeniz gerekir. Omega-3 içeren keten tohumu, koroner arter hastalığını da önleyebilir.

Soğan ve Sarımsak: Her derde deva olarak bilinen soğan ve sarımsak ikilisi, “quasetin” ve “alicin” adı verilen maddeler içerdiğinden damarların tıkanmasını önler. Damar duvarını oksitleyen ve zarar veren kolesterolü de yok ettiği için özellikle kalp ve damar sorunları olan kişiler tarafından kullanılması gerektiği tartışılmaktadır.

Kalp krizini önlemek için diğer ipuçları;

Egzersiz Testi Yaptırın… 40 yaş ve üzeri kişiler her yıl düzenli egzersiz testi yaptırmanın faydasını görürler. Ancak ailenin genetik yapısında kalp hastalığı olanlar için daha erken yaşta egzersiz testi yapılması önerilir.

Yağ alımını azaltın… Araştırmalar bunu gösteriyor; Diyet yağ alımını azalttıktan sonra, kalp krizinden ölüm önemli ölçüde azalır. Tekli doymamış yağ tüketimi -15, doymuş yağ tüketimi ise %7-10 ile sınırlandırılmalıdır.

Tansiyonunuzu düzenli olarak ölçün… Özellikle 20 yaş ve sonrasında herhangi bir sağlık sorununuz olmasa bile 3 yılda bir tansiyonunuzu ölçtürmelisiniz. Kan basıncınızın 120/80 mmHg’nin altında olduğundan emin olmalısınız.

Kolesterol testi yaptırın… Dünyanın dört bir yanından alınan verilere göre, yüksek kolesterol düzeyleri ve sigaranın kalp krizlerinin başlıca nedenleri olduğu tespit edildi. Bu nedenle yılda bir kez kolesterol testi yaptırılması önerilir.

Tuza dikkat edin… Gün içinde tükettiğiniz tuz miktarının 6 gramı geçmemesine dikkat etmelisiniz. Çalışmalar, tuz alımını sınırlamanın kardiyovasküler hastalık insidansını % oranında azalttığını göstermiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*