Kaza Meydana Geldiğinde Neler Yapılmalı?

Kaza sonrasında neler yapılmalı, kaza yapıldığında neler yapılmalı, kaza geçiren kişiler neler yapmalı

Araç kullanmayı seviyorsanız aracınızı kullanırken aynı zamanda bazı riskleri de göze alıyorsunuz demektir. Trafikte katlandığınız en büyük risk kaza geçirmenizdir. Siz her ne kadar güvenlik önlemi alsanız ve dikkatli araç kullansanız da bir başka araç sürücüsü sizin kadar dikkatli davranmayabilir. Bunun sonucunda da istemeyen bir durum yani kaza meydana gelebilir. Can kaybı yaşanmayan kazalar hayırlı sonuçlana kazalar olsa da araçlarda meydana gelen hasar oldukça can sıkıcı bir durumdur. Başınıza bir kaza geldiği zaman yapmanız gereken şeyleri her ihtimale karşı bilmeniz ve böyle bir sorun ile karşılaştığınızda gerekli işlemleri yaparsanız aracınızın onarımı sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. İşte dikkat etmeniz gereken şeyler;Kaza sonrasında neler yapılmalı, kaza yapıldığında neler yapılmalı, kaza geçiren kişiler neler yapmalı

Mutlaka Tutanak Tutun

Bir kaza meydana geldiğinde kazaya karışan tarafların sürücüleri eğer anlaşmışlarsa kendi aralarında tutanak tutmalıdır. Eğer iki tarafın sürücüsü de birbirini suçluyorsa vb. gibi bir anlaşmazlık söz konusu ise mutlaka olay yerine trafik polisi çağrılmalıdır. Hele ki sürücülerden bir tanesinde ya da her ikisinde de alkol vb. gibi maddelerin kullanıldığına ilişkin gözlem varsa mutlaka trafik polis olay yerine çağrılmalı ve tutanağı polisin doldurması sağlanmalıdır. Kasko ve sigorta şirketleri ceplerinden para çıkmasını istemedikleri için kaza sonucunda soruşturma yaparken mutlaka bir açık bulmaya çalışırlar. Şirketlerin açık bulmaya çalıştığı dönemde kendinizi güvence altında tutmak istiyorsanız mutlaka tutanağı polise doldurtun.

İlgili Yerlere Bilgi Verin

Aracınız yetkili servis garantisi altındaysa veya kaskosu varsa ya da her ikisi birden varsa iki şirketi de arayıp kaza geçirdiğinizi belirtin. İletişime geçtiğiniz şirketlerden çekici talep edip aracınızı en yakın yetkili servise çektirin. Kaza durumunda birçok kişi yetkili çekiciler değil de sıradan çekicileri arar. Bu şekilde yapılması halinde araç çekilirken bir sorun oluşursa onarım kapsamından çıkabilir. Sorunsuz bir şekilde aracın çekilmesi ve servis ile ilgili sorun yaşamamak için mutlaka yetkili merkezleri arayın ve size yardımcı olmalarını isteyin. Aracınızı yetkili servis dışında herhangi bir yerde onarıma sokmayın. Eğer kaza tutanağının incelenmesi sonucunda 100de 100 kusursuz çıkarsanız karşı aracın sigorta şirketinden aracınızın değer kaybını bir avukat yardımı ile isteyin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*