Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedi maması seçimi, kedi maması tercihi, kedi mamasında önemli olanlar

Evcil dostlarımız olan kedilerin mamaları oldukça önemlidir. Çünkü kalitesiz ve doğru araştırılmamış mamaları kedinin tüketmesi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Özellikle kedilerdeki mide ve bağırsak rahatsızlıklarının büyük bir kısmı yanlış mama seçiminden kaynaklanmaktadır.kedi maması seçimi, kedi maması tercihi, kedi mamasında önemli olanlar

Kedilerin kilosu, yaşı, cinsi ya da kısırlaştırılmış olup olmama durumları mama seçimini doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple de her mama her kedi için uygun olmayabilmektedir. Bunu yanı sıra mama seçiminde kedilerin de rolü vardır. Kedinin mamayı severek yemesi esasında o mamanın doğru bir tercih olduğunun göstergesidir. Eğer kediyi yeni sahiplenmiş ve bu tarz işlerde henüz yeteri kadar tecrübe sahibi değilseniz veterinerden yardım alabilirsiniz. Mama seçiminde en önemli ölçütlerden bir tanesi yaş durumudur. Mama paketlerinin üzerinde söz konusu mamanın hangi yaş grupları için uygun olduğu yazmaktadır. Ancak genellikle iki ayrım mevcuttur. Bunlar adult ve junior şekildedir. Eğer kediniz 1 yaşında veya daha küçük ise junior mamalar uygun olacaktır. Aksi halde adult yani yetişkin kedi maması almanız gerekecektir.

Kediniz gelişim çağında ise mamalarda bulunan vitamin ve besin değerlerine dikkat etmeniz önemli olacaktır. Mamalarda çeşitli oranlarda protein, yağ ve çeşitli vitaminler mevcuttur. Besin değeri bakımından kedinizin yaşına en uygun olan mamayı seçmelisiniz. Özellikle kediniz 1 yaşında ya da daha küçükse yetişkin maması almamalısınız. Ancak yine de veterinere danışmanızda fayda olacaktır. En az yaş kadar önemli olan bir diğer husus ise kedinin kilo durumudur. Yanlış mama seçimi ve dolayısıyla da yanlış beslenme rutini kedilerin gövdelerini büyütebilmektedir. Zamanla büyükçe bir gövdeye sahip olan kediler haliyle diyete ihtiyaç duyabilecektir. Söz konusu bu durumun yaşanmaması adına doğru mama seçimine özen gösterilmelidir. Kedinizin kilo durumuna göre diyet mama ya da kilo aldırmayı kolaylaştıracaksın mamalar tercih edebilirsiniz.

Son olarak kedinin kısırlaştırılmış olması da mama seçiminde etkili olacaktır. Kısırlaştırılan kedinin metabolizmasında bir süreliğine değişiklikler meydana gelecektir. Bu bakımdan bu süreçte kısırlaştırılma işlemi gören kedilere özel mama almakta fayda olacaktır. Bu sayede kedinizin sağlıksız bir şekilde kilo alması engellenmiş olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*