Kolesterol Ölçüm Cihazı

Kolesterol her insanın vücudunda zaten olan bir maddedir ve oldukça önemlidir. Bu aşamada insanların aklına gelebilecek ilk soru, bu kadar önemli bir maddenin kanda fazla olması neden kötüdür şeklinde olacaktır. Kolesterol sorunu zaten kandaki kolesterol oranının fazla olmasından kaynaklanmamaktadır. Her ne kadar soruna yüksek kolesterol dense de, asıl sorun kolesterolü taşımak ile görevli lipoprotein denen yapıların oranındaki dengesizliktir.Kolesterol Ölçüm , Kolesterol, Kolesterol hastalığı 2
Kolesterol oranındaki bu dengesizliği anlaşılabilmesi için kan testi yapılması gerekir. Ancak günümüzde modern teknolojinin evde kolesterol ölçümü yapılabilmesini sağlayan ve parmak ucundan birkaç saniye içerisinde kolesterol ölçebilen aletler üretmesi sayesinde, hastaların kolesterol seviyelerini takip edebilmeleri oldukça kolay bir hale gelmiştir. Kolesterol testi sonucu bir insana kolesterol hastası tanısı konulması için toplamda 3 farklı kolesterol değerine bakılmaktadır. Bu değerler ldl, hdl ve total kolesterol değerleridir.
Ldl maddesi, lipoprotein denen ve kandaki kolesterolün taşınmasını sağlayan protein yapısında bir maddedir. Yani aslında ölçülen değer kandaki kolesterolü değil, kolesterolü taşıyan lipoproteinlerin oranıdır. Ldl lipoproteinlerin herkes tarafından bilinen adı ise “kötü huylu kolesteroldür.” Bu ismi almasını sebebi kandaki kolesterolü damar duvarlarına taşıyarak, bu bölgede birikmesini sağlamasıdır. Biriken kolesterol maddesi de ilerleyen zamanlarda damardaki kan akışını engelleyerek, damarın tamamen tıkanmasına neden olur. Ldl maddesine kötü huylu kolesterol denme sebebi de bu damar tıkayıcı etkisidir.
Hdl, maddesi de kandaki kolesterol yapılarının taşınmasında görev alan ve lipoprotein yapıda olan bir maddedir. Ancak ldl’nin aksine bu madde, kanda duvar damarlarında biriken kolesterolün alınarak, ilgili organ ve dokulara taşınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle hdl lipoproteinlere “iyi huylu kolesterol” denmektedir. Hdl yani iyi huylu kolesterol maddesi damar açısı özelliği nedeni ile kanda belirli bir oranın üzerinde bulunmalıdır.
Total kolesterol değeri ise; bu iki maddenin yani hdl ile ldl proteinlerinin toplam oranı demektir. Daha önce hiçbir kalp ve damar hastalığı geçirmemiş sağlıklı bir bireyin kanındaki ldl miktarının 120′den fazla olmaması gerekir. Aynı kişinin ölçülen hdl değerininse 40′ın altında kalmaması gerekir. Durum total kolesterol açısında incelendiğinde ise; sağlıklı bireyin total kolesterol oranı 200′ün altında olmalıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*