Kolesterol Yüksekliği

Kolesterol yüksekliği belirtileri görülen hastalara tanı koyulabilmesi için öncelikle kan testi ile kan değerlerinin belirlenmesi gerekir. Ldl kolesterol yüksekliği, hdl kolesterol yüksekliği ve total kolesterol yüksekliği olmak üzere toplamda 3 farklı kolesterol oranına bakılarak, kişinin kolesterol sorunu olup olmadığı anlaşılır. Ayrıca son yıllarda yapılan araştırmalar ile insanların yeni öğrendiği vldl kolesterol yüksekliği değerlerinin de kan testi sonuçlarında istenmesi oldukça önemlidir. Çünkü damar tıkanıklığındaki en aktif etken, vldl lipoprotein parçacıklarıdır.Kolesterol Yüksekliği, Kolesterol hastalığı , Kolesterol tedavi
Kolesterol yüksekliği belirtileri birçok farklı hastalığın gelişmesine neden olabilir. Ancak kalp ve damar hastalıkları kolesterol yüksekliği belirtileri ardından risk grubuna dahil olan en önemli rahatsızlıklardır. Kolesterol yüksekliği belirtileri damar duvarlarında kolesterol birikmesinin ardından görülen ve damarların tıkanmasına neden olan ldl yani kötü huylu kolesterolün yükselmesi ile görülür. Bu nedenle kolesterol yüksekliği belirtileri sürecinde en önemli etken ldl ve vldl kolesterol yüksekliği değerledir. Ayrıca kişinin kolesterol yüksekliği belirtileri konusunda dikkat etmesi gereken bir diğer konu da, hdl kolesterol yüksekliği yani iyi huylu kolesterol oranının yüksek olmasıdır. Kolesterol yüksekliği belirtileri görülen kişiler uygulanan kan testi ardından, hld kolesterol yüksekliği 40′ın altında olan kişilere tedavi uygulanmaya başlanmaktadır.
Kolesterol yüksekliği belirtilerinin damar tıkanıklıklarına neden olduğunda ve damarlarda; beyinden kalbe, akciğerlerden karaciğere, böbreklerden dokulara kadar vücudun tamamını sardığından insanlar için oldukça büyük bir tehdittir. Tüm bu yüksek kolesterol belirtileri insanlar için zaten oldukça büyük bir risk demek iken, bir de hamilelikte kolesterol yüksekliği yaşanması anne adayının daha da zorlanması anlamına gelmektedir. Hamilelik kolesterol yüksekliği tedavisi hem annenin kan değerlerinin normal seviyelere indirilmesini hem de bebeğin gelişiminin olumsuz yönde etkilenmememsi sağlaması gerektiğinden, oldukça dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.
İnsanların ldl kolesterol yüksekliğinden korunma ve hdl kolesterol yüksekliği sağlayabilmesi için öncelikle beslenme biçimlerini değiştirmeleri gerekir. Kırmızı et ve hayvansal yağlar yerine fındık, kanola ve soya yağı gibi sıvı yağlar tercih edilmelidir. Kolesterol nasıl düşürülür sorusunun cevabı; dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yaparak yaşamada saklıdır, unutmayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*